Published On: 20 Janar, 2016

Gervalla: Le të mendohet mirë çdo deputet i LDK-së para se ti’a sigurojë karrigen e Presidentit, Hashim Thaçit!

E ftuemja ekskluzive per sonte ne emisionin Rrokum Roll ishte kryetarja e deges se LDK’s ne Gjermani, Donika Gervalla.

Tue e cilesue LDK’n e atehershme si çels per zgjidhjen e problemeve e te tashmen si te dobet, Gervalla tha se kjo Qeveri nuk po tregon aftesi per zgjidhjen e problemeve bashke me opoziten.

“Asht dam shume i madh per Kosoven”, tha ajo.

“Degjenerimi i LDK’s ka vjet qe ka fillue”, tha Gervalla tue shtue se LDK ma heret ka pase kritere per zgjedhjen e deputeteve, ndersa tash simbas saj, asht krejt familjarizem.

Madje ajo tha se ky familjarizim ka vazhdue edhe ne deget e saj edhe jashte Kosoves.

“Mustafa nuk mundet me e ba Thaçin President, por anetaret e LDK’s”, tha Gervalla lidhun me zgjedhjen e Thaçit President.

Ajo i bani thirrje deputetve me mendue mire para se me hy ne seancen e zgjedhjes se Presidentit.

“Mos te na thone mandej se kane votue kunder, se ata duhet me dite qe kjo gja nuk vlen ma”, shtoi ajo.

Ajo shtoi se nese bahet President Thaçi, Kosova ka me pase ne krye nji njeri qe ka dyshime serioze per krime te randa gjate dhe mbas luftes.

“Hashim Thaçi me rrethin e tij jane pergjegjes per moszhvillimin e vendit”, vlersoi Gervalla tue i permend edhe fushat tjera qe simbas saj nuk jane zhvillue, e shkak asht Thaçi.

“Ka rrethana qe them se nuk due me qene nen lekuren e nji deputeti te LDK’s”, tha Gervalla.

Ne vazhdim te bisedes, Gervalla tha se gjate takimeve private me deputetet e LDK’s te gjithe thone “katastrof asht me u zgjedh Thaçi President”.

Gervalla i bani thirrje deputeteve mos me votue Thaçin President, sepse simbas tij, nese zgjidhet ai President, Kadri Veseli bahet Kryeminister.

“Nese deputetet e LDK e votojne Thaçin per President veç per me i sigurue edhe 2 vjet si deputet, le ta harrojne sepse zgjedhjet kane me ardh shume shpejt”.

E ne pyetjen e moderatorit Jupolli, se a beson qe bahet 10 deputet te LDK’s qe s’kane me marre pjese ne seancen e zgjedhjes se Presidentit, Gervalla shprehi bindjen se ka me pase ma shume deputet qe s’kane me qene pjesemarres ne ate seance.

“Nese ka mbete LDK qe Petrit Selimi te bahet zadhanes i saj atehere na ka marre pusi”, tha Gervalla lidhun me deklaraten e zavendesministrit Selimi, i cili tha se nese opozita shkon me nji liste ne zgjedhje, njajte munden me ba edhe PDK e LDK.

“Fatkeqesisht LDK s’asht tue krijue hapesine qe deputetet me thane ate çka e mendojne”, nenvizoi ajo.

Kryetarja shtoi se deget jashte vendit i kane ruejt prioritetet e LDK’s.

“LDK s’asht ndërtue per me u shkaterrue nga nji grup qe ka interesa personale”, tha Gervalla.

“E kam nenshkrue peticionin me dhimbje ne bark”, tha Gervalla tue thane se VV dhe partite tjera me dhunen qe po bahet, po ja pamundesojne njerezve te tjere te cilet jane te pakenaqun me dale e me protestue.

Per Gervallen prej dy marreveshjeve, ma e randa asht ajo e Demarkacionit me Malin e Zi sepse qysh tha ajo, njihere caktohet kufini.

Ajo vleresoi se per kete pune duhet me u ba nji komision shume profesional.

“Kjo pune asht e Qeverise”, apeloi ajo.

Ndersa per marreveshjen e AKS’s, Gervalla tha se kjo pune ka me zgjate shume ne bisedimet ne Bruksel.

E mendimi i saj per Mustafen si Kryeminister asht-Kryeminister i dobet.

“Si kryeminister i dyte, se i pari edhe çdo taksist e din cili asht-Hashim Thaçi“.

Gervalla tha se ne mesin e nderkombetareve Kosova mirret si shembull i shtetit te deshtuem, sepse nen syte e tyne, ne nji vend qe u shpenzue nji mund shume i madh, Kosova u kthye ne nji çerdhe te korrupcionit.

“Sa ma dinjitoz te jemi ne perfaqesim, aq ma serioz na marrin nderkombetaret”, tha Gervalla tue ba thirrje qe delegacioni perfaqesues i Kosoves ne dialogun me Serbine ne Bruksel, te jete ma profesional dhe te kete ma shume bashkepunim mes tyne.

Ndersa per opoziten, Gervalla tha se me metoda tjera jo si keto sot, kishte me perfitue ma shume mbeshtetje se sa qe ka tash.

“Mendohuni mire para me vu kamben e majte ose te djathte ne seancen kur zgjidhet Thaçi me u ule ne karrigen e Ibrahim Rugoves”, ishte thirrja e fundit e Gervalles per deputetet e LDK’s.

 

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...