Published On: 19 Janar, 2016

“Gërmia Hill 2016” nikoqire e 200 mysafirëve nga 40 shtete

Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës edhe këtë vit nga 2 deri më 3 shkurt 2016 do të organizojë konferencën ndërkombëtare “Gërmia Hill”.

Konferenca do të organizohet me institutin me renome botërore “Aspen Institut”, me seli në Berlin të Gjermanisë. KosovaPress mëson se kjo do të jetë konferenca më e madhe që është organizuar viteve të fundit në Ballkan, ku do të marrin pjesë mbi 200 mysafirë nga 40 shtete të ndryshme të botës.

Në të pritet të marrin pjesë emra eminentë të politikës së jashtme botërore, por edhe ministra të brendshëm. Mësohet se pjesëmarrës do të jenë edhe 6 ministra të jashtëm dhe brendshëm, shumë përfaqësues politik, redaktorë dhe ekspertë të sigurisë.

Konferenca që pritet të mbahet më 2 dhe 3 shkurt do të fokusohet në siguri dhe mban titullin “Arkitektura e sigurisë së Evropës Juglindore në ditën e sfidave globale 2016”.

Në këtë konferencë pritet të ketë edhe shumë redaktorë dhe gazetarë të mediave botërore, si “New York Times”, “The Economist ”, “The Times”, “Frankfuerter Allgemeine Zeitung” dhe shumë mediave të tjera.

“Gërmia Hill” është duke u organizuar për herë të tretë nga Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...