Published On: 12 Janar, 2016

‘George Washingtoni ynë’ do të zhgënjehet rëndë!

Mustafrugova

Shkruan: Mustafe Rugova

Sipas një kontrate të koalicionit qeverisës PDK-LDK, në prill të vitit të ardhshëm Hashim Thaçi do të duhej të vinte në krye të shtetit. Besa është besë, atë s’duhet me thy, këtu hajgare s’ka! Nejse, ti lamë mahite. Isa Mustafa vërtet i ka premtuar Thaçit se, me emër të zotit ka për t’u bërë president, dhe Thaçi tash të vetmen shpresë për të mbijetu në politike edhe për një mandat, e më shumë për ti ikur ndonjë të papriture eventuale, e ka te Isa. Por, unë fort tutna që kjo s’ka për të ndodhë… Më vjen keq që ‘George Ëashingtoni ynë’ do të zhgënjehet rëndë. Ja pse. Sepse deri në prill të vitit të ardhshëm vetëm një zot e din se sa trumhazje e sa turbulenca politike kemi me i pasë; ka me pas aq shumë sa që sekondi sekondit nuk ka me i ngja…

Tjetra, Isa nuk është aty për ta mbajtur dhe mbështetur Thaçin, sepse nuk i ka pas le në bahçe të bab’s… Në fakt, ai është aty për ta bërë të kundërtën… Synimi i Isës është i qartë dhe shumë i lexueshëm: PËRMBYSJA E THAÇIT, pikë. Në politikë s’ka marrëveshje të përjetshme, ato edhe nëse bëhen, zhbëhen, madje pa ndonjë zor te madh…

Edhe Stalini me Hitlerin dikur kishin një pakt për mos-sulmim, dhe kur i pari i tha të dytit: ‘Sikur kishim një kontratë?’ Hitleri i thotë: ‘Topi thyen kontratën…’ Te ne topat s’do të kërcasin, veç edhe pa zhurmë dhe pa një trandje të madhe s’do të shpëtojmë… Ajo që po tmerron më së shumti ‘burrat e fortë’ është SPECIALJA, e që Thaçi me Co, po tremben prej saj si djalli prej temjanit… Jarebi more zot, e mramja me hajr na ardhtë!

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...