Published On: 16 Janar, 2016

Gecaj-opozitës: Nuk mund të arsyetoni dhunën!

Zëvendësministri i Pushtetit Lokal, Bajram Gecaj, ka akuzuar Vetëvendosjen se në mënyrë të organizuar ka tentuar të djeg objektin e Qeverisës së Kosovës.

Sipas tij, AAK dhe NISMA i kanë qortuar anarkistët se e tradhtuan marrëveshjen për protestë paqësore.

Gecaj në një postim në Facebook ka theksuar se Lëvizja Vetëvendosjes po dëshiron të hedh hi syve se protestat e dhunshme ishin të paplanifikuara.

Ja postimi i plotë i tij:

Që janë në gjendje të bëjnë gjithçka vetëm e vetëm për të ardhur në pushtet, e vërtetojnë të gjitha veprimet e tyre të deritanishme; mashtrimi dhe manipulimi me popullin është këtu në piedestal. Njëri ndër këto është edhe deklarimi i djeshëm i imituesit të liderit të Lëvizjes Anarkiste të Vetëvendosjes (LAV), Visar Ymeri, i cili tani thotë se dhuna e ushtruar në protestën e fundit nga Brigadat e Kuqe nuk ishte e “parapërgatitur e as nuk ka qenë pjesë e skenarit e as nuk i arsyetojmë”. Ata dëshirojnë të na hedhin hi syve e të na bindin se ishin të paplanifikuara nga 100 deri në 200 shishe molotovi, duke na shtyrë të besojmë se qytetarët e zakonshëm kokteje të tilla molotovi mbajnë në xhepa. Jo zotëri, këtë më nuk ua beson “as fëmija në djep”. Atë ditë sipas të gjitha gjasave anarkistët kishin shpresuar ta drejtojnë atë masë protestuesish kundër ndërtesës së qeverisë; por, pasi që kjo u dështoi, dhe veprimi u tregua kundërproduktiv, tani, nga frika se nuk do t’u dalin më qytetarët në protesta, edhe një herë tentojnë të manipulojnë me ndjenjat e tyre. Apo ndoshta dy partnerët tjerë të opozitës i kanë qortuar anarkistët se e tradhtuan marrëveshjen për protestë paqësore?!

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...