Published On: 13 Janar, 2016

Gecaj: LDK ka me dal besnike ndaj zgjedhjes së Thaçit president

I ftuem n’emisionin Rrokum Roll ishte Këshilltari i Kryeministrit Isa Mustafa, Bajram Gecaj.

Tue e kujtue marrëveshjen mes PDK’s e LDK’s ku parashihet qe Thaci te bahet President, Gecaj tha se kjo marreveshje ka me u respektue nga LDK.

Ndersa per lajmin se lista SPRSK e voton Thacin per PResident vetem nese themelohet AKS”s ashtu qysh asht nenshkrue ne Bruksel, Gecaj tha se jane vec spekulime mediale.

“Ne asnji pike Kushtetuesja s’ka thane se asht shkele Kushtetuta, vetem na ka thane qe ne disa pjese kur te themelohet AKS’ja, duhen te futet gjuha e disa neneve nga Kushtetuta”.

“Ky Asociacion nuk ka kompetenca egzekutive”, tha Gecaj tue thane se po e shfrytezon kete interviste  per me ja shpejgue qytetareve kete gja. Gjate bisedes, Gecaj disa here e theksoi se kjo marreveshje nuk ka shkelje te Kushtetutes, edhe pse vendimi Gjykates Kushtetuese len me kuptue tjeter gja.

“Marreveshjen qe e kemi dergue ne Kuvend, nuk ka qene instrumet politik po vetem jane tregue disa nga pikat mbi te cilat ka me u formue Asociacioni”.

“Ky vendim asht sugjerim se qysh duhet me u ba Statuti i Asociacionit të Komunave Serbe”, da vleresimin e tij Gecaj.

Gjate bisedes, Gecaj tha se vec presidenca asht institucioni per te cilen asht themelue Gjykata Kushteuese.

E tue diskutue per opozite, Gecaj tha se disa here opozita u ftue ne tavoline pa kushte, por qysh tha ai, ata synim e kane pushtetin.

“Tash keta po dojne me keqperdore sentimentin kombetare,-tha Gecaj tue marrë shembull Hitlerin dhe Milosevic’in, te cilet keqperdoren sentimentet e vendeve te tyne.

Tue i kujtue sulmet me vo ndaj ministrave dhe thyemjen e vetures se ministrit Abrashi, Gecaj tha se “zgjedhjet mbahen cdo kater vjet, e kur vjen koha e zgjedhjeve mundeni me e sulmue Qeverine, por jo sulme fizike”.

“Keto 3 parti politike, i kane pase dikur rreth 2010 mije vota, e nuk asht cudi nese ne proteste kane qene 20 mije persona”, tha Gecaj tue iu referue protestes te se Shtunes t’organizueme nga opozita.

“Kauza e tyne asht gjithqysh me shkue ne zgjedhje, kjo asht kauza e opozites”.

E per temen e zgjedhjeve te jashtezakonshme, Gecaj u shpreh ‘i ndrojtun’ se edhe ne vendet ku mbahen zgjedhjet opozita mundet me shkue me gaz lotsjelles. Ai shoi se nese shkohet ne zgjedhje ne keto kohe, nuk ka ma shtet, sepse simbas tij nji shtet demokratik shkon ne zgjedhje cdo kater vjet, “e nese shkohet sa here kerkon dikush.. ky asht mesim i keq per shtetin”.

“Une jam i sigurt qe nese shkohet ne zgjedhje, rezultatet kane me qene te njajta si ne zgjedhjet e kalueme”.

 

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Gjergji thotë:

    Bajram Gecaj, deri dje anonim, e tash goxha politikan, si duket kurrsesi te sherohet nga verbal diarrhea.

    Si ka thene shefi i tij partiak, Isa, ky nga Britania ka sjelle pervoje te madhe, pervoje te laresit te makinave dhe taksistit!

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...