Published On: 25 Mars, 2016

Gecaj: Hysamedin Feraj, kërkon prerje kokash!!!

Zv.Ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Bajram Gecaj ka reaguar ndaj një profesori të shkencave politike në Unversitetin e Tiranës, Hysamedin Feraj, në lidhje me një deklaratë të këtij të fundit që shprehet kundër qeverisë së Kosovës.

Gecaj, thotë nuk mund të kenë sukses recetat e vitit 1945 të PKSH-së, as ato të viti 1997, njofton gazetablic.com

“Në Kosovë nuk mund të kenë sukses recetat e viti 1945 të PKSH-së të themeluar nga Miladin Popoviqi dhe Dushan Mogusha, as “revolucionet e vonuara demokratike” si ai i vitit 1997 dhe as skenarët horror të mesjetës me prerje kokash e djegie njerëzish”, shkruan ai në Facebook.

Shkrimi i plotë i tij:

Politologu i VV-së që kërkon prerje kokash!!!

Ngjarjet e fundit politike në Kosovë po risjellin në kujtesën tonë remineshenca të së kaluarës së largët. “Kontribut” të veçantë në këtë drejtim po japin lloj-lloj filozofësh, politikologësh dhe oportunistësh të tjerë që ka nxjerrë në skenë LAVV-ja.

Së fundi, u befasova shumë, si gjithnjë për të keq, nga një shkrim që lexova në një të përditshme, ku një profesor i shkencave politike, drejtues i një departamenti në Universitetin e Tiranës, me emrin Hysamedin Feraj, nuk heziton aspak që t’i quaj kosovarët idiotë.

I dëshpëruar pse populli i Kosovës nuk po e mbështet “revolucionin e molotovëve” për rrënimin e Qeverisë, ai përpiqet që ta konsiderojë një gjë të tillë të arsyeshme pasi që, siç shprehet ai, “rrënimi i qeverisë, me ose pa dhunë, nuk është rrënim i shtetit”.

Feraj, që brenda një artikulli projekton ferrin e vërtetë në Kosovë, nuk heziton që të thotë se mjerimi intelektual dhe idiotësia është e përhapur gjerësisht, në rastin e Kosovës.

Por t’i lëmë arrogancën e paskrupullt dhe ofendimet që ky politikolog gati racist shpreh ndaj popullit të Kosovës në tërësi.

Të kalojmë të ajo çfarë ai proklamon dhe promovon në tekstin e botuar.

Feraj, se ka hiç gajle që të thotë se “përmbysja me dhunë e Luigjit të XVI në Francë nuk ishte përmbysje e shtetit francez, por e bëri atë model të shteteve moderne, se prerja e kokës Charles I, mbret i Anglisë, Skocisë dhe Irlandës nuk ishte shembje e shtetit anglez, se marrja me dhunë e pushtetit nga komunistët në Shqipëri nuk ishte shkatërrim i shtetit shqiptar, etj., etj., etj…”

Nëse asgjë tjetër, këta filozofët e VV-së, prodhim vendor apo të eksportuar, e kanë një aftësi të pabesueshme. Ata të lënë gojëhapur nga marritë që janë në gjendje t’i thonë!

Është vështirë për një njeri normal edhe t’i analizoj qëndrimet joracionale dhe krahasimet horror që ata arrijnë t’i përdorin.

Çfarë mund të thuash për një njeri i cili e thotë pa thonjëza se prerja e kokës është OK, kurdo që ka ndodhur apo promovohet që të ndodhë.

Por, jam besimplotë që Republika e Kosovës dhe populli i saj janë më të fortë se absurditeti dhe skenarët kriminal që këta njerëz po i promovojnë dhe po angazhohen që t’i jetësojnë në Kosovë.

Në Kosovë nuk mund të kenë sukses recetat e viti 1945 të PKSH-së të themeluar nga Miladin Popoviqi dhe Dushan Mogusha, as “revolucionet e vonuara demokratike” si ai i vitit 1997 dhe as skenarët horror të mesjetës me prerje kokash e djegie njerëzish.

 

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. sefedin krasniqi thotë:

  Pasi desha të shkruaj një koment për H. Ferajn me titull “BETIMIMI I FERAJT NË KURAN GJATË DITËS E BETIMI I TIJ NË KAPITALIN E MARXIT GJATË NATËS ” mu kujtua një artikull i Kastriot Myftarajt që e kam lexuar dikur dhe e kërkova në internet. Për ata që kanë kohë të lexojnë, nuk ka përshkrim më të mirë që i shkon Ferajt se ky i Kastriotit.

  http://telegraf.al/opinion/kastriot-myftaraj-mbi-artikullin-e-hysamedin-ferajt-kunder-rektorit-dhori-kule

  Përndryshe, për Ferajn kam mendim shumë të keq prej që e kam lexuar librin e tij « Skicë e mendimit politik shqiptar » në të cilin shpallet Skënderbeu tradhtar e ballaban Pasha patriot!

  SK

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...