Published On: 18 Shkurt, 2016

Gecaj-Gjuriqit: Ëndrra e mbetjes së Serbisë në Kosovë, ka perënduar më 12 qershor 1999

Zëvendësministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Bajram Gecaj ka reaguar ndaj deklaratës së Marko Gjuriqit i cili në përvjetorin e 8 të pavarësisë së Kosovës ka thënë se Serbia dhe serbët do të mbesin dhe do të mbijetojnë në Kosovës.

Ai në një postim në rrjetin social Facebook ka shkruar se deklarata e Gjuriqit koincidon me vendimin e një gjykata serbe, e cila ka dënuar në mungesë komandantët dhe ushtarakët më profesionistë të Forcave të Armatosura të Kosovës, si Rrustem Berisha, Anton Quni, etj.

Lexoni postimin e plotë të Gecajt në Facebook:

Në përvjetorin e tetë të Pavarësisë së Republikës së Kosovës, Marko Gjuriq na paska porositë se, “Serbia dhe serbët do të mbeten dhe do të mbijetojnë në Kosove….nuk do të na ngulfatin, nuk do të na shuajnë, as dëbojnë, nuk do të zhdukemi.”
Nëse lexohet me kujdes ky deklarim, rrjedh përfundimi logjik se kjo paranojë rezulton nga planet e mëhershme të shtetit të Serbisë kundrejt popullatës shqiptare. Pra, ishte ai shtet i cili në mënyrë institucionale kishte tentuar të ngulfatë, ta shuajë, ta dëbojë, dhe ta zhduk popullin e Kosovës.

Bashkëqytetarët tanë serbë mund të flenë të qetë, sepse populli dhe Qeveria e Republikës së Kosovës kurrë nuk do të marrë rrugë të tillë, pasi që veprimet e tilla nuk janë në natyrën dhe në gjenin tonë.

Ndërsa, Gjuriqit ia ripërsërisim edhe një herë se ëndrra e mbetjes së Serbisë në Kosovë ka perënduar me 12 qershor 1999.

Kjo deklaratë koincidon edhe me një vendim të paprecedent të një gjykate serbe, e cila paska dënuar në mungesë komandantët dhe ushtarakët ndër më profesionistë nga Forcat e Armatosura të Republikës së Kosovës, si Rrustem Berisha, Anton Quni, e të tjerë.

Këto ishin operacione të pastra ushtarake të pjesëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, të drejtuara kryekëput kundrejt makinerisë vrastare paramilitare, ushtarake e policore të një regjimi diktatorial, makineri kjo e cila vërtetë tentoi të bëjë gjenocid mbi popullin e Kosovës.

Këto tendenca i kundërshtuam fuqishëm së bashku me aleancën më të fuqishëm ushtarake në histori – NATO-n të prirë nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Të dy këto komponentë, lufta e popullit të Kosovës për liri dhe përkrahja e vendeve perëndimore triumfuan duke mbrojtur popullatën dy milionëshe të Kosovës, e cila i ishte ekspozuar metodave më të vrazhda dhe më barbaret të përdorura ndonjëherë në këto troje.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...