Published On: 18 Prill, 2016

Gazetat arabe shkruajnë për Nënë Terezën shqiptare dhe shenjtërimin e saj

Papa Françesku ka nënshkruar dekretin për kanonizimin e murgeshës shqiptare Nënë Terezës, duke njoftuar se ceremonia do të mbahet me 4t shtator, ka shkruar gazeta arabe “Al Ahlan”, transmeton agjencia  e lajmeve “Presheva jonë”.

Në vazhdim kjo gazetë duke prezantuar Nënë Terezën si një humaniste shqiptare nga Maqedonia ka shkruar: “Nënë Tereza ka lindur në Shkup me 26 gusht 1910, në një familje shqiptare në Maqedoni, e cila ka hyrë në manastir në moshën tetëmbëdhjetë vjeçare, dhe nga kur është dërguar për të mësuar në Indi…”   (“ولدت الأم تيريزا العام 1910 في عائلة ألبانية في مقدونيا وقد دخلت الدير في سن الثامنة عشرة وأرسلت لتتعلم في الهند.”). Nënë Tereza ndërroi jetë më 5 shtator të vitit 1997 në Kalkuta të Indisë.

Sipas kësaj gazete arabe vendimin për kanonizim të Nënë Terezës, e cila para shumë kohësh ishte edhe fituese e Çmimit Nobel për paqe, i ka paraprirë dekreti i 19 tetorit të 2003 i Papa Gjon Palit të II, i cili e pati shpallur Nënë Terezën “E lume”, e sipas rregullave të së drejtës kanonike festa e saj kremtohet çdo vit më datën 5 shtator, në ditën e lindjes.

Murgesha shqiptare, e famshme në të gjithë botën mori shtetësinë indiane në vitin 1948. Ajo është themeluese e “Misionarëve të Bamirësisë” dhe ka punuar për të ndihmuar të varfrit dhe njerëzit e shkelur.

Siç shkruan gazeta, ceremonia e kanonizimit do të mbahet më 4 shtator, por ende është e paqartë se nëse papa me ftesë të kishës katolike në Indi do të udhëtojë në Kalkutë ta kryesojë solemnitetin apo këtë do ta bëjë në Romë. Burime nga Vatikani thonë se papa do ta kryesojë ceremoninë në Romë.

Nenterrr11

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...