Published On: 30 Shtator, 2016

Gazetarja serbe -Ahmetit: Leja për ndërtimin e Kishës ishte dhënë nga Hamdi Vraniqi, babai i zëdhnësit të VV’së Hamdi Vraniqi

Gazetarja serbe, ia ka kujtuar Ahmetit se leja për ndërtimin e Kishës ishte dhënë nga Hamdi Vraniqi, babai i zëdhënsit të VV[së Erzen Vraniqi. Ai ka thënë se nuk e ka parë një dokument të tillë. Ndërkohë ka theksuar së për Kishën zgjidhja duhet të gjendet në Parlamentin e Kosovës.

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti ka thënë se çështja e kishës së  Krishtit Shpëtimtarit e cila ndodhet në kampusin e Universitetit të Prishtinës është një çështje e ndjeshme politike që duhet të zgjidhet në Parlamentin e Kosovës.

Ai këto komente i bëri në emisionin “Dogovor” (Marrëveshje) të RTV Kim.

I pari i kryeqytetit poashtu në këtë intervistë ka thënë se nuk janë për shkatërrimin e kishës por siç tha ai, ” për të luftuar padrejtësinë që është bërë gjatë kohës së regjimit të Millosheviqit kur Universiteti i mori 4.2 hektarë tokë nga Universiteti dhe ia dha Kishës Ortodokse Serbe”, transmeton Klan Kosova.

Ndërkaq në konstatimin e nikoqirit të emisionit se vendimi për të ndarë parcelën për këtë objekt fetar në vitin 1991 e ka nënshkruar Hamdi Vraniqi, babai i Erzenit të Vetëvendosjes, Ahmeti ka thënë se nuk beson se ekziston një dokument e tillë sepse nuk e ka parë.

Kreu i Prishtinës thekson se ndërtimi i kishës ortodokse synon kolonizimin, dhe se Kisha Ortodokse Serbe nuk është mirë që të identifikohen me atë objekt.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...