Published On: 17 Dhjetor, 2015

Gazetarja e guximshme e Alsat’it përzë nga studio politikanin maqedonas (Video)

Në emisionin e sotëm “Rruga Drejt”, ku po diskutohej për qeverisjen e kryeministrit Nikolla Gruevski dhe ku të ftuar ishin Nikolla Gelevski, aktivist politik, Ermira Mehmeti deputete e BDI-së dhe Stefan Vllahov Micev nga “Manifesti maqedonas”, organizatë që mbron politikat e VMRO-së, ky i fundit pati një përplasje verbale me drejtuesen e emisionit, Arta Tahiri.Në ndihmë të Tahirit erdhi edhe deputetja Mehmeti, por maqedonasi vazhdoi sërish.

Micev mesa duket e shqetësoi përdorimi i gjuhës shqipe në emision dhe nisi të ofendojë dhe të kërcënojë.

Teksa largohej nga studio, i përzënë nga gazetarja Tahiri, Micev kërcënoi se, do të vijë koha që shqiptarët nuk do të mund të flasin gjuhën e tyre në Maqedoni.

Gjesti i Arta Tahirit për ta larguar nga emisioni “Rruga drejtë” të TV Alsat-M, Stefan Vllahov Micevin nga “Manifesti maqedonas”, organizatë që mbron politikat e VMRO-së, për shkak të kërcënimeve dhe ofendimeve ka hasur në përkrahje të jashtëzakonshme te opinionin shqiptar.

Në të gjithë statuset në FB mund të vërehet përkrahja për Arta Tahirin, e cila me shumë profesionalizëm nuk e lejon që të vazhdojë me gjuhën e urrejtjes dhe ia tregon derën këtij bashkëbiseduesi.

“Bravo Arta Tahiri”, shkruan aktori Hashim Memishi Sopi, “Kjo është kolegeja Arta Tahirindjehem krenar për të, TË LUMTË E NDERUAR”, shkruan gazetari Bashkim Sulejmani dhe shumë të tjerë që e kanë vlerësuar këtë reagim dinjitoz.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...