Published On: 19 Shtator, 2016

Gazetari-mjekes Anika Dokle: Nuk ke gojë të flasësh, merr 200 mijë lekë për operacion

Gazetari, Mentor Kikia i është kundërvënë mjekes së njohur Anika Dokle e cila mban çdo ditë qendrime për çështje të caktuara të jetës politike e sociale në vend. Një ditë më parë, Dokle do të shkruante se duhet hetuar thellësisht vdekja e gruas shtatzënë pasi nuk është vetëm faji i mjekëve.

Ndërsa, gazetari i përgjigjet mjekes moraliste Anika Dokle, duke i kujtuar se nuk ka gojë të flasë pasi hyn te ata mjek që merr para për lindjet dhe ndërhyrjet kirurgjikale në maternitetin “Koço Gliozheni”.

Shkrimi i Mentor Kikisë

Kam ndjekur këto dy ditë zemërimin e shumë njerëzve kundër mjekëve në maternitetin “Koço Glozheni” për shkak të vdekjes së një një gruaje shtatzënë. Mes atyre të zemëruarve ishte edhe një mjeke e këtij spitali, një grua rrebele dhe kritike agresive e qeverisë, Anika Dokle.

E kam vlerësuar për kurajën për të thënë të vërtetën me zë të fortë, shpesh edhe pa edukatë, ashtus siç e meritojnë edhe njerëzit dhe koha në të cilën po jetojmë.

Por më lë një shije shumë të hidhur kur lexoj rebelimin e kësaj mjekeje.

Pak ditë më parë një njeriu im i dha 200 mijë lekë (të vjetra) për një operacion të thjeshtë të nënës.

Më pyeti mua për mend: Ti them për para apo jo?

-Jo, i thashë.

-Nuk mund të të marrë para ajo. Por meqe e ke merak, thuaja sa për procedurë.

Dhe kjo mjekja e bëri procedurën, ia mori paratë edhe duke i numëruar.

Tani ne e dimë se të gjithë bëjnë kështu.

Por të paktën ju që fusni duart në xhepat e atyre, që edhe vdesin aty, mos bëni moral.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...