Published On: 25 Dhjetor, 2015

Gazetari gjerman: ISIS është më i rrezikshëm se sa që mendojnë perëndimorët

Gazetari i parë nga shtetet perëndimore që u lejua të hyjë brenda territorit të Grupit Islamik në Irak dhe Siri, u kthye me një paralajmërim: “Grupi është shumë i fortë dhe më i rrezikshëm sesa që e paramendojnë shtetet perëndimore”

Jürgen Todenhöfer, i moshës 74, është një gazetar i njohur gjerman dhe publicist i cili udhëtoi nga Turqia për në Mosul, qytetin më të madh të pushtuar nga Isis, shkruan The Indepedent, transmeton Gazeta Express/

Ai ka në plan të publikojë një përmbledhje të tij “10 ditë në Shtetin Islamik” këtë të hëne, por në intervistat në mediat gjermane, ai ka zbuluar përshtypjet e para se si është jeta në ISIS.

Duke folur për “Der TZ” ,Todenhöfer, zbuloi se ai qëndroi në të njëjtin hotel në Bengazi, si James Foley, gazetar amerikan të cilit iu pre koka në gusht të këtij vitit nga ISIS.

“Natyrisht, unë kam parë gjëra të tmerrshme, video brutale. Dhe kjo ishte njëra prej shqetësimeve kryesore gjatë negociatave që unë të mos kem të njëjtin fat” shtoi ai.

Brenda qëndrimit në territorin e  ISIS’it, Todenhöfer tha se përshtypja e tij ishte “se Isis është shumë më i fortë sesa ne mendojmë këtu”.

Ai tha se organizata terroriste tani ka “dimensione më të mëdha se Mbretërinë e Bashkuar”, dhe është mbështetur nga “një entuziazëm që unë kurrë nuk kam hasur në ndonjë vend tjetër të luftës”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...