Published On: 6 Qershor, 2016

Gazeta më e madhe zvicerane do të shkruajë shqip në Europian

Ne një vendim surprize, prestigjiozja zvicerane “Blick” ka beret e ditur se tashme do te shkruaj edhe ne gjuhen shqipe.

Lajmi është bere publik nga vete “Blick”, e cila deklaroi se deri ditën e ndeshjes Zvicër – Shqipëri, ne gazetën e tyre do te pasqyrohen edhe ne shqip te gjitha lajmet per kete ndeshje, por edhe kombëtaren shqiptare.

 Ajo e justifikon vendimin me faktin se ne Zvicër ka shume tifozë shqiptare dhe ata mund te informohen per kuqezinjtë.

Ne fakt, interesi i tifozëve shqiptare dhe jo vetëm, ka qene mjaft i madh për shkrimet e kësaj gazete dhe duke pare këtë fluks “Blick” është i mendimit qe ne faqen e tyre te internetit te ketë ne vazhdimësi intervista dhe informacione për skuadrën e De Biasit, duke kaluar ne nje fare mënyre ne plan te dyte kombetaren zvicerane.

Siç dihet, te Zvicra ne Evropian do te marrin pjese 6 futbolliste me origjine shqiptare Xhaka, Shaqiri, Behrami, Xhemaili, Mehmedi dhe Tarashaj duke pasur nje debat mjaft te madh për te ardhmen e këtyre lojtareve./VizionPlus

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...