Published On: 21 Shkurt, 2016

Gazeta britanike “Independent”: Isa Mustafa dhe qeveria e tij regjim policor në Kuvend

Duke komentuar e përshkruar zhvillimet e fundit në Kuvendin e Kosovës dhe hedhjen e gazit lotsjellës si mjet për të kundërshtuar Qeverinë, gazeta “Indipendent” qeverinë e Isa Mustafës e quan regjim policor. Analistët kanë vlerësuar se kjo është hera e parë që një gazetë me autoritet ndërkombëtar Qeverinë e Kosovës e quan regjim. Gazeta përshkruan sesi zyrtarët policorë hyrën brenda sallës dhe nxorën jashtë deputetët, pasi u ndërpre puna e Kuvendit si pasojë e shpërndarjes së gazit.

Disa kanistra u shpërthyen në Kuvend, si pjesë e protestës së opozitës kundër korrupsionit, papunësisë dhe marrëveshjeve diplomatike me Serbinë dhe Malin e Zi.  Nuk është kjo hera e parë që opozita përdor lotsjellësin, thuhet më tej në komentin e kësaj gazet, duke ilustruar me fakte se Kosova vazhdon të jetë shtet i i varfër me papunësinë gjithnjë në rritje. Shteti, po ashtu, ka provuar t’i bashkohet OKB-së vazhdimisht, mirëpo është bllokuar nga Rusia në mënyrë të përsëritur, shkruan mes tjerash “Indipendent”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...