Published On: 23 Shkurt, 2016

Gashi: Varet kush do të jetë kandidat nëse është vetëm Thaçi nuk e votoj!

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Arben Gashi, edhe një herë e ka pohuar se nuk do ta votojë Hashim Thaçin president, marrëveshje kjo që doli pas koalicionit të dy partive që udhëheqin me Qeverinë.

Gashi ka thënë për Indeksonline se votimi i tij për president dhe pjesëmarrja në seancën kur do të votohet presidenti, varet se kush do të jetë kandidati.

“Ende nuk është caktuar seanca. Varet kush do të jetë kandidat. Thaçin nuk e votoi për president”, ka thënë Gashi për Indeksonline të hënën pas dite.

Ai ka thënë se pjesëmarrja në seancë ka disa modalitete, duke lënë të kuptohet se mund edhe të jetë në seancën kur do të votohet presidenti.

“Pjesëmarrja në seancë ka disa modalitete, ka pjesëmarrje e mos votim dhe ka mos pjesëmarrje. Tash te shohim kush do të jetë kandidat për këtë post”, ka thënë Gashi.

PDK dhe LDK, pasi u pajtuan ta udhëheqin Qeverinë, pozita e presidentit doli nga marrëveshja që t’i takojë PDK-së, konkretisht Hashim Thaçit.

Mirëpo, deri më tani janë disa deputetë të LDK-së që kanë dal kundër. Ndërsa të premten e kësaj jave pritet që Thaçi të votohet në Kuvend, ku këtë është duke e kundërshtuar opozita me protesta./Indeksonline/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...