Published On: 13 Janar, 2016

Gashi: Thaçi sa legjitimitet për tu zgjidhur president

Të ftuar në Info Magazine janë Rexhep Hoti, anëtar i Këshillit Drejtues të PDK-së, Astrit Gashi gazetar/opinionit si dhe Dardan Gashi, gazetar dhe analist politik.

Me të ftuarit është duke u diskutuar në lidhje me zgjedhjen e mundshme të Hashim Thaçit si president i vendit dhe pasardhësin e tij në krye të Partisë Demokratike të Kosovës.

Dardan Gashi është shprehur për rolin e presidentit në sistemin politik në Kosovë.

“Sistemi zgjedhor i Kosovës nuk e lejon presidentin që të jetë unifikues në të shumtën e rasteve, për shkak se presidenti vjen si rezultat i marrëveshjeve politike”.

“Jahjaga nuk ishte presidente e marrëveshjes politike, mirëpo prapë dyshoj se ajo ka pasur rol unifikues”.

Gashi ka shtuar se Thaçi nuk mund të paraqet rolin unifikues të popullit duke thënë gjithashtu se nëse ai zgjedhet për president atëherë kjo gjë do të ishte humbje për partinë e tij.

“ Thaçi s’mund të ketë rol unifikues për shkak se ai vjen nga një parti politike. Pyetja që duhet të shtrohet, është se a ka legjitimitet Hashim Thaçi që të zgjidhet president? Për Partinë Demokratike të Kosovës, largimi i Thaçit do të jetë humbje. PDK-ja me Thaçin i ka fituar zgjedhjet disa herë”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...