Published On: 10 Tetor, 2016

Gashi: Moment ideal që të përjashtohet Lista Serbe nga politika

Analisti dhe ish-ministri, Dardan Gashi, si panelist në Zona B të Klan Kosovës ka thënë se tani ekziston një momentum ideal që të përjashtohet Lista Serbe nga skena politike dhe koalicioni qeverisës të gjejë pajtim me politikanë serbë të moderuar që e pranojnë shtetin e Kosovës.

“Tani mundësohet që njëherë e përgjithmonë të përjashtohen nga skena politike Lista Serbe”, tha Gashi, duke iu referuar bojkotit momental që Lista Serbe i ka bërë Parlamentit dhe Qeverisë së Kosovës.

“Lista duhet të zëvendësohet me një element tjetër serb nëse ata nuk kthehen, ose duhet të shpallen zgjedhjet e reja”.

“Është një rast i mirë që Qeveria e Kosovës të akordohet me serbët e moderuar”, pasi sipas Gashit tek Lista Serbe ka një “frymë naziste dhe fashiste”.

Gashi ka folur edhe për deklaratat e drejtorit të Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, i cili ka thënë se e ka ndërmend ta dërgojë çështjen e Trepçës në Këshillin e Sigurimit në Kombet e Bashkuara.

“Askush në OKB përpos Rusisë nuk do të merret seriozisht me këtë kërkesë”, ka pohuar Gashi, me ç’gjë, është pajtuar edhe panelisti tjetër i Zona B, Ilir Mirena.

“1244 në terren nuk ka ndonjë fuqi dhe drejtimi në OKB për Trepçën është më shumë për konsum të brendshëm politik të serbëve”, pohoi Mirena.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...