Published On: 7 Prill, 2016

Gardisti vret gruan që e kishte denoncuar më parë për dhunë

Nga Nikoleta Kovaçi

Pa kaluar as tri ditë nga një ngjarje e rëndë që tronditi gjithë vendin, e që ndodhi mu në zemër të Tiranës, krimi në familje godet sërish. Tashmë është një person që në fakt ka detyrë të mbrojë që i merr jetën nënës së dy fëmijëve të tij, madje me armën që i kishte dhënë pikërisht detyra për të mbrojtur. Krimi ka ndodhur në mëngjesin e djeshëm në apartamentin ku banonte familja prej katër personash, ndërsa duket që në momentin e kryerjes së krimit, autori ka vepruar me gjakftohtësi; ka marrë dy fëmijët e tij dhe ia ka dërguar një gruaje një kat poshtë katit në të cilin banonte ai. Ia ka lënë aty, duke i thënë se nënën e tyre e kanë vrarë dhe më pas është larguar për t’iu dorëzuar policisë, bashkë me armën e krimit. Banorët e pallatit kanë vepruar shpejt për t’i dhënë ndihmën e parë gruas e cila kishte marrë dy plumba, por pa mundur t`ia dalin. Ajo ndërroi jetë në spital, ndërsa dy fëmijët në shtëpinë e fqinjës i mori më vonë xhaxhai i tyre! Ngjarja ndodhi në rrugën e “Qelqit”, në Kombinat, vend në të cilin çifti, bashkë me dy fëmijët e mitur, banonte prej disa muajsh me qira, ndërsa 29-vjeçari, Admir Dervishi, nga Tepelena, qëlloi në sytë e dy fëmijëve gruan e tij.

Ngjarja në rrëfimin e shitëses

Ajo sapo kishte hapur dyqanin kur kishte dëgjuar të shtënat. I kishte ngatërruar me ndonjë lojë fëmijësh, por më pas ka parë gjithçka që ka ndodhur dhe është personi i vetëm në atë lagje që i njihte çiftin Admir dhe Ilda Dervishi. Ndërsa Admiri ishte një efektiv i Gardës së Republikës, mësohet se Ilda punonte në një dyqan duke shitur rroba të përdorura dhe se dyshimet e para flasin për një konflikt për motive xhelozie. Gruaja-shitëse që ka komunikuar me Ildën disa herë tregon: “E kisha hapur dyqanin. S`kisha njeri se ishte herët, por sigurisht që unë dal gjithnjë para orës 7! Dëgjova dy të shtëna, ose s`di ta përcaktoj se si më erdhën. Po në fakt mendova se mos ishin këto lojërat që bëjnë fëmijët, pasi në atë orë ka ndonjë që del e ikën për shkollë. Për një moment u harrova dhe kur dëgjova ulërimat e njerëzve në pallat atëherë reagova. Pashë një fqinjin tonë që po nxitonte dhe e pyeta se ç`kishte ndodhur, duke menduar pastaj më të keqen, se mos i kishte ndodhur gjë atij. Po ai ma ktheu në ecje e sipër se në katin e katërt ishte qëlluar mbi një grua.

Sërish nuk e bëra dot lidhjen se për kë bëhej fjalë, pasi të jem e sinqertë nuk e dija se në cilën hyrje banonin, paçka se i njihja si fytyra dhe e dija që jetonin aty me qira. Kur u kthye fqinji me të ishin dy punonjës policie, më pas mburriten menjëherë të tjerë dhe erdhi edhe ambulanca. Policia dhe dy-tre fqinjë nxorën gruan dhe vendosën në ambulancë. Të gjithë besuam se do të shpëtonte, pasi mësuam se ishte ajo nusja e re që i merrte dy fëmijët e vet e shkonte të shiste rroba të përdorura në një dyqan këtu afër. U lutëm të gjithë të shpëtonte, por pa kuptuar ende se ç`kishte ndodhur. Pasi iku gruaja për në spital policia nisi të pyeste banorët dhe doli që fqinja në katin e tretë kishte brenda dy fëmijët e saj dhe babai i tyre nuk ishte. Ajo i kishte thënë policisë se ia kishte sjellë një burrë dhe ia kishte lënë aty. I kishte thënë se mbaji pak se ua kanë vrarë nënën e tyre dhe më pas kishte ikur. S`di se nga ka shkuar ai, por di që erdhën familjarët e tij dhe i morën. Më duket se ishin vëllai me nusen. Zot sa e rëndë ishte; burri mbante djalin, 4 vjeç, ndërsa bashkëshortja i mbante vajzën e vogël, e cila, me sa më ka thënë vetë e ndjera, ishte vetëm 8 muajsh”.

Hetimi

Policia ka mbërritur menjëherë në vendin e ngjarjes dhe madje kanë qenë efektivët e Komisariatit nr. 6 që kanë tentuar të shpëtojnë gruan që kishte marrë dy plumba. Ilda, 28 vjeç, ka ndërruar jetë në spital, pasi të dy plumbat i kishin prekur organet jetike, ndërsa mësohet se në shtëpi janë gjetur shenjat e dy plumbave të tjerë, çka do të thotë se efektivi i gardës ka qëlluar mbi bashkëshorten e tij plot katër herë. Ai ka kaluar në gjendje depresioni të rëndë ditën e djeshme, pas ngjarjes, ndërsa mësohet se policia nuk ka mundur të marrë një dëshmi të saktë pasi ka ndërruar herë pas here deklarimet.

Sipas burimeve bëhet me dije se gjithçka që ka pranuar lidhet vetëm me faktin se kishte bërë sherr në mëngjes me të dhe se sipas tij ajo e kishte fyer. Mirëpo, policia nga informacionet paraprake ka mësuar se çifti kohëve të fundit kishin patur shumë probleme dhe madje këto probleme ishin shtuar kur kishin mbërritur në atë zonë të Tiranës në të cilën jetonin me qira. Admir Dervishi është arrestuar në kushtet e flagrancës. Me vete kishte edhe armën e krimit, të cilën në momentin e dorëzimit tek policia e ka patur me vete dhe madje edhe ka treguar se ishte arma e punës, duke iu treguar policëve se ishte oficer i Gardës. Policia bëri me dije se Dervishi nuk njihej për person problematik ndërkohë që dyshohet se shkak ka qenë xhelozia mes tyre, ndonëse nga dëshmitë e mbledhura tek banorët e lagjes ata asnjëherë nuk kishin lënë të kuptohej se kishin ndonjë problem.

Vrasja e Artur Kurtit

Jurgen Kurti dhe daja i tij akuzohen nga Prokuroria për vrasje me dashje. Ata qëlluan me thikë Artur Kurtin, ndërsa ende nuk dihet se kush është autori i vrasjes pasi të dy e kanë pranuar krimin. Jurgen Kurti dhe Leonard Ristani kanë thënë se vranë për vetëmbrojtje, por prokuroria i akuzon për vrasje me dashje dhe jo në kushtet e vetëmbrojtjes. Dajë e nip kanë pranuar krimin, ndërsa ekspertët e kriminalistikës ende s’kanë dalë në një konkluzion se kush e ka përdorur thikën ndaj Arturit. Sipas Policisë, 50-vjeçari, ka shkuar në banesën ku jetonte bashkëshortja e tij së bashku me djalin 23 vjeç, Jurgenin, dhe aty ndodhej edhe kunati i viktimës. Ka qenë ky i fundit që e ka hapur derën pasi Arturi ka trokitur me forcë dhe e ka gjuajtur me shkelm. Thika mësohet se është gjetur një kat më poshtë, që dyshohet se e ka patur në dorë Jurgeni, ndërsa ky i fundit ka qenë duke nisur për në spital dajën e tij, ndonëse i ati ka qenë duke dhënë shpirtit në sheshpushimin e katit në të cilin banonte Jurgeni. Sot do të jetë Gjykata që do të vendos se çfarë mase do të marrë ndaj dy të akuzuarve.

Pallati 12 kat pa leje, riarrestohen zyrtarët e INUV-it

Prokuroria e Apelit ka urdhëruar ri-arrestimin e kryeinspektorit të INUV të Bashkisë së qytetit, paraardhësin e tij, një inspektori të këtij institucioni, si edhe të një ndërtuesi, të dyshuar për veprën penale të “Shpërdorimit të detyrës” dhe “Ndërtimit të paligjshëm”. Urdhrat e arrestit u nxorën pasi Gjykata e Apelit rrëzoi vendimin   e   Gjykatës së Shkallës së Parë, Vlorë, e cila i konsideroi të paligjshëm ndalimet e kryera me vendim të Prokurorisë së Vlorës. Ditën e martë, Gjykata e Apelit pranoi kërkesën e Prokurorisë dhe vendosi masën e sigurisë “arrest në burg” për shtetasit; Edmond Aliaj, administrator i subjektit “Endriu 08”shpk,  David Tushaj, Kryeinspektor i INUV, Besnik Karabolli, Kryeinspektor në periudhën qershor 2012 – nëntor 2014), Oltian Bejo, inspektor i INUV.

Po ashtu, Gjykata e Apelit vendosi masën e sigurisë “detyrim për paraqitje” për Marjol Mustafarajn, me detyrë inspektor dhe Endri Zeneli po inspektor. Në Mars 2016, Prokuroria ka urdhëruar   ndalimin e disa personave, prej të cilëve Kryeinspektorin e Inspektoratin Vendor Urbanistik në detyrë, paraardhësin e tij, inspektorë të INUV, si edhe administratorin e një kompanie ndërtimi, pasi zyrtarët kanë lejuar ndërtimin e një godine 6-11-12 kate pa leje nga ana e firmës “Endriu 008”, në lagjen “Pavarësia”.

Gjykata e Shkallës së Parë i konsideroi të paligjshëm urdhrat e ndalimit dhe vendosi ndaj personave të dyshuar masën e sigurisë “detyrim për paraqitje”. Ky vendim u ankimua në Gjykatën e Apelit, që ndryshoi thuajse tërësisht vendimin e Gjykatës së Shkallës së Parë. Gjykata e Apelit vendosi ditën e martë të vlerësojë të ligjshëm ndalimet e Prokurorisë së Vlorës, si edhe të ndryshojë masën e sigurisë nga “detyrim për paraqitje” në “arrest në burg” për 4 nga 6 personat e dyshuar. Prokuroria e Vlorës ka nisur hetimin në bazë të kallëzimit të dy qytetarëve, të dorëzuar në Janar 2016, sipas të cilëve firma e ndërtimit “Endriu 008” po ndërtonte një pallat të lartë, duke u zënë pronën e tyre.

Prokuroria e Vlorës zhvilloi hetimet paraprake, nga ku rezultoi se kompania  private kishte nisur punimet që prej vitit 2014, pa u pajisur me lejen e ndërtimit. Në bazë të dokumentacionit të mbledhur gjatë hetimit të këtij procedimi penal, rezultoi se Inspektorati Vendor Urbanistik (INUV) i Bashkisë së Vlorës ka pasur dijeni për ndërtimin e këtij pallati dhe nuk ka kryer asnjë urdhërim për ndalimin e tij.

INUV-i kishte dijeni për këtë pallat, jo vetëm për faktin që ndërtimi është i dukshëm, por edhe sepse në datën 12.05.2014, nga kryeinspektori pranë INUV është marrë vendim për pezullimin e ndërtimit, duke parashtruar se subjekti “Endriu 08” ka nisur punimet për ndërtimin e objektit banesë 6-11-12 kate pa njoftuar më parë INUV si dhe mungon dokumentacioni tekniko-ligjor në kantier. Megjithatë, punimet për ndërtimin e pallatit kanë vijuar   pa  asnjë pengesë nga ana e autoriteteve publike.

Vendimi për pezullimin, por që nuk është zbatuar, është nxjerrë nga ana e Kryeinspektorit të INUV në atë kohë, i dyshuari Besnik Karabolli, i cili e ka mbajtur këtë detyrë deri në muajin nëntor të vitit 2014. Prej muajin nëntor 2014 e në vijim, në krye të INUV të Bashkisë Vlorë është emëruar i dyshuari David Tushaj, i cili gjithashtu nuk ka marrë asnjë masë pezullimi për ndërtimin e pallatit pa leje. Vetëm pasi Prokuroria e Vlorës ka nisur hetimin e këtij rasti (më 05.01.2016), Kryeinspektori i INUV ka urdhëruar inspektorët në vartësi për të kryer sërish kontroll mbi subjektin “Endriu 008”, ku sërish ka rezultuar se ndërtimi  i pallatit po vijonte pa lejen përkatëse.

Me urdhër të tij,  në datë 22.01.2016, kryeinspektori pranë INUV, ka marrë vendim për pezullimin e ndërtimit,duke parashtruar se subjektit “Endriu 08” i mungonte dokumentacioni tekniko-ligjor në kantier. Në këto kushte, Prokuroria e Vlorës ka krijuar dyshime të arsyeshme se nga ana e zyrtarëve të INUV,janë konsumuar elementët e veprës penale të “Shpërdorimit të detyrës”. Ndërsa për administratorin e kompanisë së ndërtimit, janë krijuar dyshimet e   arsyeshme se ka konsumuar elementët e veprës penale të “Ndërtimit të paligjshëm”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...