Published On: 1 Mars, 2016

Gani Geci: Rexhep Selimi të tregojë kush e vrau Xhemail Mustafën, Ismet Rrahmanin, Ismet Rracin…(Video)

(I plotësuar)

Geci: Unë nuk e kam vrarë Sandokanin, e tregoi ekspertiza!

http://www.shqiptari.eu/gani-geci-adem-jashari-selimit-kam-me-ta-nxjerr-gabzherrin/

“E gjitha ka fillu kur ma plagosën vëllain Esatin njerëzit e rexhep Selimit”, tha Gani Geci sonte në Interaktiv, duke vazhduar më tej rrëfimin për luftën dhe përplasjet e para.

Kur ka ndodh rasti i Likoshanit, Rexhep Selimi ka shku me disa njerëz, dhe aty kanë luftu me policinë, ku janë plagos dy veta.

Sabit Geci ka shku nga Llausha në Likoshan, dhe disa të tjerë nga fshatra të ndryshëm. Nga Prekazi ka shku Adem Jashari me shokët e tij.

Ai rrëfeu për tmerrin e asaj që kishte ndodhur atje.

Kur u kthyem në Polac, e takuam Adem Jasharin dhe të tjerët, si Rexhep Selimin si dhe të tjerë. Ademi i tha Rexhepit hup, se kam me ta nxjerrë gabzherrin në mbaroftë kjo luftë. Dhe Rexhepi është larguar pa asnjë incident.

“Adem Jashari pasi e mori vesh si ndodhi masakra u nervozua dhe i tha Rexhep Selimit se nëse do të shpëtoj nga lufta, do ta nxjerri gabzherrin”, ka thënë Geci në emisionin Interaktiv. Ai ka thënë se pas këtyre fjalëve, Rexhep Selimi nuk e ka thënë asnjë fjalë.

“Pas këtyre fjalëve, Sylejman Selimi e ka kapur për krahi dhe ka ecur pa e thënë asnjë fjalë”, ka thënë.

“Jemi kthyer në Polac, ishin kanë ul Ademi, ishin kanë me një Opel Ascona. Aty kanë qenë shumë njerëz. Kur i tregova unë Ademit që janë vrarë tetë veta, ai u nervozua dhe i tha Selmit: ‘Hup dhe që jam gjallë shpirtin kam me ta nxjerrë për hunde’”.

“Ata s’kanë fol sepse Selimi i ka pasur financat dhe armatimin e UÇK-së. I dërgojke Ademit pak armatim. Ai mbeti vet. Derisa ka ndodhur rasti i parë. Ai ju tha mos i sulmoni patrullat sepse juve nuk ju njeh askush, krejt mu kanë me mu gju. Serbët e dinë që unë jam. Ai nuk donte që të luftonte në Skenderaj, sepse e dinte forcën e Serbisë”, ka sqaruar Geci.

Ademi ju tha mos i gjuani policin as ‘izbeglicat’.

Ademi nuk donte që të koncentrohej lufta vetëm në një komunë, por që të shpërndahej në gjithë Kosovën, ishte i vetëdijshëm për rrezikun, dhe se serbët nuk do të kërkonin njeri tjetër në Drenicë para tij.

Para se me u vra Ademi, në tre muajt e fundit ose rrallë ose nuk kanë fol kurrë. Rexhepi i kishte financat dhe nuk jepte mjaftueshëm para dhe armë.

“Fillimisht marrëdhëniet kanë qenë të mira, nuk ka pasur marrëdhënie të këqija. Kur kanë nis me ardhur paret, atëherë kanë nisur të prishen marrëdhëniet. Deri në vitin 1997 nuk ka pasur armatim. 50 kallashë ka pasur krejt Drenica”, ka thënë Geci.

Geci tha se dëshmitarë është Nura (Nuredin Lushtaku), Gani Koca, Fadil Kodra, Zenuni, që i kanë ditur këto.

Këta (Ademi dhe Rexhepi) e kanë pasur një mosmarrëveshje. Kur janë taku në odë, Rexhep Selimi i ka thonë Shabanit, babait të Ademit, se do të jetë djali i katërt. Dhe ata e kanë pranu, dhe kanë pasur edhe miqësi.

Ramiz Lladrovci ka qenë me Lulin djalin e Adem Jashari në Minhen të Gjermanisë, kanë qenë shok.

Rexhepi atëherë ishte më i afërt me Hashim Thaçin.

Kur Rexhep Selimi u bë më i fuqishëm, e mori një grup e çoi në Abri një tjetër në Likoc, dhe bënte propagandë se Ademi nuk donte me luftu, se është plak, po rri veç Brenda etj.

Ne e kemi nis luftën në 1990, e Rexhepi ka fillu me 1995. Rexhep Selimi deri në atë kohë aksionet si ka pa kurrë, veç në televizion të Hajrije spikericës”.

Kur kanë filluar të vijnë paratë, armët, atëherë kanë filluar të prishen raportet, ka thënë Geci.

Më tej Geci tha se Selimi le të tregojnë se çka kanë bërë deri në shuarjen e Qverisë së Përkohshm (QPK-së), kur ai ishte Ministër i Rendit, dhe në varësi të Hashim Thaçit, le të tregojnë për vrasjen e Xhemail Mustafës, pse Rexhep Selimi e Lata, po thonë se të hetohet puna e SHIK-ut, le të tregojnë vet çka ka ndodhë në atë kohë.

Më tej Geci pyeti, Rexhepin, se kush e ka vra Ismet Rracin, kryetarin e Klinës, në territorin e tij. Rexhep Selimi ishte Ministër i Rendit, ai ka përgjegjësi.

Gani Geci rrëfeu edhe për ngjarjet e luftës në Prekaz, në ofensivën serbe ndaj Jasharajve. Ai tha se nga pozita prej Llaushës, ka qenë e pamundur ti shkohet në ndihmë Jasharajve, përveç një ane nga kanë ikur disa nga ata që kanë mundur dhe janë futur po nga ajo anë për ti ndihmuar dy të rinj dhe janë vrarë me Jasharajt. Ai tha se Rexhep Selimi me shokët e atij, as që kishte lëvizur, për të bërë ndonjë gjë.

Ademi thotë në odë, në një incizim se e kanë lënë vetë. Vëllai i tij Rifati ka kërkuar ndihmë nga Bukoshi, por se ka ndihmuar me mjete, po ashtu as LPK-ja.

Geci ka folur edhe për video-incizmet e Adem Jasharit kundër Rexhep Selmit, të cilat i ka përmendur Ramiz Lladrovci.

Geci ka thënë se këto kaseta i posedon Rifat Jashari, vëllai i Adem Jasharit. Në këto kaseta, Geci ka thënë se Ademi tregon që Rexhep Selmi e ka braktisur.

Të gjitha më së miri i dinë Bashkim Jashari, i cili ka qenë brenda gjatë rrethimit dhe është i vetmi prej meshkujve ë ka mbijetuar. Ai i din të gjitha. Edhe Adem Jashari i ka mbrojt institucionet e Kosovës, ai e ka pas në muri fotografinë e Ibrahim Rugovës.

Nuk është Rexhep Selimi, ai që nuk ka pas gisht në shumë gjëra. Ai ka qenë në Shtabin e Përgjithshëm, dhe ky Shtab asnjëherë nuk e ka tërhequr komunikatën nr 51 për urdhër vrasjen time, tha Geci.

Edhe në vitin 2001 ka ndodh atentati kunder meje, dhe jane vra dy shoket e mi, Besim Dajaku, truproja e presidentit Rugova dhe gazetari Bekim Kastrati.

Për këtë rast ai tha se 250 mijë euro i ka marrë Ruzhdi Shaqiri, dhe 250 mijë Sabit Geci. I vetmi që nuk e ka ditur për pagesën ka qenë Agron Sylejmani. Aty flitet për një person iks, që ka thënë se është i gatshëm të dëshmojë në prokurori, tha ai, dhe se këto informacione i ka marrë muajve të fundit.

Ai ka rrëfyer për momentin e vrasjes së Ruzhdi Shaqirit.

Ai ka thënë se Adem Jashari ka pasur konflikte me Rexhep Selimin.

Sipas Gecit Rexhep Selimi vonë është inkuadru në UÇK.

Geci: Hashim Thaçin e zgjodhën serbët president

 

Për zgjedhjen e Hashim Thaçit president, Gani Geci se Thaçin e ka ba president Serbia, sepse po të kishte dashur ndryshe Serbia, nuk do ti kishte lejuar të merrnin pjesë deputetët dhe Hashim Thaçi kurrë nuk do të kishte mundur të zgjidhej, por kanë vlerësuar se ashtu është më mirë për ta.

Nuk qëndron ajo që po thotë LDK-ja se kanë dashur ta shpëtojnë nga kaosi.

Unë kurrë nuk kam dalur nga shtëpia qe 20 muaj, veç me leje të gjykatës. /SHQIPTARI.EU

 

GaniGeci

“Adem Jashari pasi e mori vesh për masakrën në Qirezm u nervozua dhe i tha Rexhep Selimit se nëse do të shpëtoj nga lufta, do ta nxjerri gabxerrin”, ka thënë Geci në emisionin Interaktiv. Ai ka thënë se pas këtyre fjalëve, Rexhep Selimi nuk e ka thënë asnjë fjalë.

“Pas këtyre fjalëve, Sylejman Selimi e ka kapur për krahi dhe ka ecur pa e thënë asnjë fjalë”, ka thënë.

Sipas Gecit Rexhep Selimi vonë është inkuadru në UCK.


Geci per Selimin

 

 
Displaying 3 Comments
Have Your Say
 1. Xhafer Leci thotë:

  Bujar Bukoshi e Isa Mustafa nuk kanë lidhje me vrasjen e Ministrit të Mbrojtjes Kolonel Ahmet Krasniqi. Por ata kanë pëgjegjësi të madhe që as njëherë nuk këkuan zbardhjen e vrasjes së A. Krasniqit e të tjerë. Vrasja u krye nga njerëz të shefit të Sigurimit sekret Fatos Klosi e pushtetar të tjerë, me kërkesen e Xhavit Halitit, Azem Syles Hashim Thaçit etj. Bukoshi para dhe pas vrasjes së A. Krasniqit, ju ka dhënë shumë miliona DM UÇK-së përmes Halil Bicajt,edhe kjo është turp që Bukishi nuk ua mbylli gojnë atyre që po gënjejnë, se kinse Bukoshi nuk ju ka dhënë para për luften… Sigurimi i Atdheut ka qenë krijesë e Shikut, e formuar nga Ramë Maraj, cili si spiun i dyfishtë shoqërohej me djalin e presidentit Rugova, Ukën, dhe për mes tij, kinse merrte infomata, shpiunonte dhe i raportonte Shikut e kush e di edhe sa sigurimeve tjera të huaja. Sigurimi i Atdheut u formue nga disa njrëz, cilët nuk vepruan dhe nuk zbuluan edhe as një vrasje, sepse shefi i tyre R. Maraj, ishte njeriu i Shikut..!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(1)
  • Kemo thotë:

   Nuk po i akuzoi për vrasje isen dhe Mustafen por për heshtje. Bukoshi ishte Kryeminister në exil Isa ishte Minister i Financave diten kur u vra Kolonel Krasniqi ishin në Tiranë ndoshta të njejten ditë janë takue me shokun Kolonel Krasniqin pasi edhe Ahmet Krasniqi ishte pjesë e qeveris së përkohshme dhe pse heshtin?
   Duhet dhanë një sqarim Pse?

   Përgjigjiuni
   Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)
 2. Kemo thotë:

  Z, Geci pse ju nuk e pytni tani Kryeministrin aktualë Isa Mustafen kush e vrau Ahmet Krasniqin në Tiranë. Në diten kur u vra Ahmet Krasniqi Isa Mustafa ishte në Tiranë dhe ceromonin e varrimit e bëri Isa Mustafa dhe Bukoshi.( Sikrse të ishte vrarë Ahmet Krasniqi në Kosovë do ta shpallshin hero që vdiq në front nga plumbat sërbë) Zbardhjen e vrasjes së Ahmet Krasniqit kerkone nga Isa Mustafa dhe Bukoshi dhe askundë tjeter apo kjo heshtje e mshehë kualicionin e SHK-ut dhe 3% të mjeteve që nënkupton Sigurimi i Atdheut të LDK-së. Kualicioni i tanishem LDK-PDK e ka burimin e mahershëm do të thotë SHIK dhe 3%-i bashkohen në vrasjen e Ahmet Krasniqit dhe pastaj vepruan zbashku. Çmenduri është të thuhet se gjithë të afermit e Rugoves u vranë nga SHIK-u. Konstatohet se Rugova nuk la pasardhës pasi Sigurimi i Atdheut ose 3% pregaditej me marrë LDK-në dhe ashtu ndodhi sot LDK-ja është në duartë e 3%-it (Sigurimi i Atdheut) Kualicioni LDK-PDK e ka burimin në vrasjen e Ahmet Krasniqit dhe pushteti aktualë mundë ta zbardhë vrasjen e Ahmet Krasniqit brenda dites nese dëshiron.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(6) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...