Published On: 21 Mars, 2016

Gani Geci do të gjykohet nga EULEX-i

  • Prokurorët e gjykatësit ndërkombëtarë marrin përsipër gjykimin e rastit ndaj Gani Gecit për një vrasje të ndodhur në vitin 2014 në Skënderaj.

Procesi gjyqësor ndaj Gani Gecit do vazhdojë te gjykatësit dhe prokurorët ndërkombëtarë të EULEX-it. Dosja në të cilën Geci akuzohet për tejkalim të mbrojtjes së nevojshme në rastin e vrasjen së Ruzhdi Shaqirit tashmë është bartur te prokurorët e gjykatësit e EULEX-it.

Shyqeri Syla, kryeprokuror i Prokurorisë Themelore të Mitrovicës ka konfirmuar për KALLXO.com se lënda tashmë është marrë nga prokurorët e gjykatësit e EULEX-it të cilët do jenë kompetentë për të gjykuar këtë lëndë.

“Pasi që gjykatësit e EULEX-it e kishin marrë lëndën për ta gjykuar, EULEX me kërkesë ka kërkuar që prokuroria ta bartë këtë lëndë te një prokurorë i EULEX-it”, ka thënë Syla.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...