Published On: 16 Qershor, 2017

“Gabim strategjik” të varet Qeveria nga Lista serbe

Lista Serbe, e cila ka arritur të sigurojë shumicën e mandateve të këtij komuniteti në Kuvend, ka paralajmëruar bllokadë të iniciativave që mund të vijnë nga shumica shqiptare, shkruan sot Koha Ditore.

Sa i përket koalicionit paszgjedhor, ky subjekt nuk është përcaktuar ende.Përfshirja e komuniteteve në institucione është obligim kushtetues.

Lista Serbe, subjekt që ka siguruar gati dhjetë ulëset e Kuvendit të rezervuar për serbët, më herët është deklaruar kundër votës për Haradinajn, shkaku që Beogradi zyrtar e akuzon për krime lufte.

I papranueshëm për Listën Serbe deri tani ka qenë edhe Albin Kurti, i nominuari i Lëvizjes Vetëvendosje për kryeministër, për shkak të qasjes ndaj dialogut me Serbinë dhe Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe.

Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...