Published On: 27 Maj, 2017
Bota |

G7, Merkel e Trump anulojnë konferencat për shtyp

Ashtu siç ishte parashikuar samiti i G7 në Taormina të Italisë, një nga impenjativët e viteve të fundit nuk ka mundur ende të gjej sintezën e duhur të bashkëpunimit mes 7 vendeve më të fuqishme të botës në çështje të lidhura me klimën, tregtinë ndërkombëtare e krizën e emigrantëve.

Kancelarja gjermane Angela Merkel në mënyrë surprizë ka anuluar konferencën e saj të shtypit me mediat ndërkombëtare duke lejuar një bashkëbisedim të shkurtër mediatik vetëm me gazetarët gjermanë.

Gjithashtu dhe Presidenti amerikan Donald Trump nuk do të marr pjesë në konferencën e fundit të shtypit në përfundim të samitit të G7 por do të largohet menjëherë pas drekës së punës.

Para se të lë Italinë.

Presidenti amerikan do të ndalet në bazën ushtarake në Sigonella ku do të flas para trupave amerikane.

Kuvendi i Gjilanit miratoi emrimin e rrugës: "Mërgimtarët e Gjilanit" në shenjë nderimi e falënderimi për kontributin e juaj për Lirinë, Pavarësin dhe Republikën! #Mirësevini n'shpi!
A 5
Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...