Published On: 18 Gusht, 2016
Bota |

Fytyra e luftës në Siri, pamja e këtij djali po përlot botën (VIDEO)

Tragjedia dhe horrori që përjetojnë banorët e Sirisë gjatë bombardimeve përmblidhet në një fotografi të vetme. Një fëmijë i mitur, 5 vjec, i ulur në karrige brenda një karrigeje ambulance pas bombardimeve në shtëpinë e tij në Aleppo. Omran Daqneesh, është fëmija me prindër të humbur, i mbuluar nga pluhuri i gërmadhave që kanë mbuluar shtëpinë. Shfaqet me një fytyrë të ngrirë, cdo shprehi e këtij djali në fytyrën e mitur është paralizuar.

Edhe pse i gjakosur nga plagët e marra, ai nuk qan. Me një pamje të qetë ka vendosur duart e vogla mbi gjunjë, ndërsa mjekët janë larguar nga aty për të shpëtuar të tjerë fëmijë që mund të kenë mbetur nën gërmadha.

Stampat e figurave të filmave më kartona në bluzën e veshur mezi dallohen nga pluhuri e gjaku.

Foto dhe video e këtij djaloshi janë përhapur me shpejtësi në internet me qëllim që t’i tregojnë Botës cfarë po vuajnë sirianët.

ABC raportoi se Omran u plagos në kokë kur iu shemb shtëpia nga bombardimet që u bënë në periferi të Aleppo, në një zonë që kontrollohet nga rebelët.
Grupi Vullnetar i Civilëve në Siri shpëtoi dhe 3 fëmijë të tjerë sëbashku me 5-vjecarin që shihni në foto.

Mjekët thonë se asnjë prind i tyre nuk është paraqitur në spital. Ndërkohë dhjetra persona kanë reaguar nga imazhi i Omran.

“Më thuhet zemra. Nuk duroj dot më”, shkruan dikush. “Ju lutem pushoni luftën”, shkruan një tjetër.

Një lutje që bëhet nga mijëra persona që në momentin që Siria u përfshi nga konflikti i armatosur.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...