Published On: 12 Maj, 2016

Furgoni në të cilin besohet se u vra Komandant Harun Aliu me shokë sot e 6 vjet më parë (VIDEO)

  • Ky furgon pretendohet se ka qenë në natën kur u vranë në pritë të organizuar nga policia, komandanti dhe bashkëthemeluesit e Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare, Harun Aliu – Kushtrimi, bashkë me shokë të tij, Shaban Zenuni nga Merova, Xhafer Shala dhe Qemajl Fejzullahu.

Komandant Kushtrimi me shokë u vranë më 12 maj të vitit 2010 në afërsi të Radushës. Në atë kohë ministrja e MPB, Gordana Jankullovska, tha se personat në fjalë kishin hapur zjarr të parët ndaj policisë, por kjo gjë edhe sot e kësaj dite mbetet një mister.

“Në orën 2 pas mesnate, gjatë tentimit të policisë për të ndaluar një furgon, personat që ndodheshin në të, hapën zjarr ndaj policisë nga automjeti i markës Mercedes. Pjesëtarët e Ministrisë së Punëve të Brendshme iu kundërpërgjigjen sulmit, me ç’rast u vranë 4 persona, të cilët ndodheshin në furgon. Në të është gjetur një sasi e madhe armësh”, tha atëbotë Jankullovska.

Ndryshe, në rajonin e Radushës, ku ka ndodhur përleshja mes grupit të armatosur dhe forcave të sigurisë, të mërkurën gjatë ditës janë përqendruar forca të mëdha policore, të shoqëruara me helikopterë.

Pamje nga vrasja e komandantit të UÇK, Harun Aliu

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...