Published On: 4 Shkurt, 2016

Ftesë një miku!

 

 

Musa Jupolli

 

I dashur mik,

Nga ajo ditë që shprehe dëshirën t’më vizitosh në Dardaninë time, ndihem sa krenar dhe i lumtur aq edhe i brengosur.

Krenar dhe i lumtur me bukuritë e vendit tim, me Mesianën time (llapin) natyra e së cilës të mahnitë me bukuri, ai Liqeni i Batllavës pamje poetike!

Me Dukagjinin, Peja e Deçani, atje Rugova në madhështinë e vet, atje ku zogjtë këndojnë me nota t’akorduara!

Me Karadakun e breg-maleve që hyjeshojnë dhe ushqejnë ndjenja!

Me Prizrenin, qytet me një sharmë të pa parë, frymëzimi ynë për Bashkim kombëtar, pasi që ti e di dhimbjen tonë, n’ato ndarje që na u bënë!

Me një udhëtim në Gjakovë ku ka poetë e merr frymëzim!

Me Drenicën dhe këngët kreshnike që kanë të tërë një histori!

Me liqenjtë e Mirushës, si duket edhe zanat lahen aty, aty tej-mëndafshe duken hyjneshat në vallëzim!

Me Prishtinën e Rinisë, që diku tjetër nuk mund ta gjeshë, ajo pamje e mveshur fytyrash të nurshme që mahnitë!

Mik i dashur, po, po të pres edhe me shumë brenga, se këtu do të gjeshë “llafosje të mëdha politike, varfëri e pa drejtësi të mëdha, mbi të gjitha humbje shprese. Një pjesë e njerëzve të paskrupullt, flitet për një dhjetë përqindshin, të pasuruar në kurriz të popullit, pastaj këtu do të vresh edhe “mjekrosh” të pa krehur, ata veç sa rëndojnë dhe ndrydhin çdo damar të vendit tim, quhen”fetarë” çka unë nuk u besoj fare, nuk u besojnë as shumica e popullit tim, po ata janë dhe bëjnë punën e djallit për t’ia mveshur Atdheut tim të zezën!

Miku im shumë i dashur, të lodha me dobësitë tona, po ne kemi edhe poetë të mirë, shkrues me emër të njohur në mbarë botën, ne kemi edhe Lasgush Poradecin që sot ka njëqindepesëmbdhjetëvjetorin e lindjes, pastaj këtu flitet edhe për Ali Podrimjen që ti vetë e ke njohur dhe e njeh vargun e tij, ishte edhe mik i imi dhe i të gjithëve!

Mik i dashur, me vete merr vetëm fletë-shkrimi, të tjerat i kemi këtu në modestinë dhe fisnikërinë tonë, sa për ushqimoret mos u brengos, bukë gatuaj në zjerm shpirti, ndonjë fli e lëng të njelmtë sa për apetit, po edhe raki shtëpie kemi!

Miku im shumë i dashur, Dardania do të pëlqej sa s’bëhet më, po të pres me pa durim, të pres edhe me një lot në sy që ti s’do të ma vreshë!

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...