Published On: 20 Janar, 2016

FSK bleu 24 automjete duke mos respektuar Ligjin e Prokurimit (Video)

Forca e Sigurisë së Kosovës bleu 24 vetura të tipit Land Rover Defender 4×4, duke shmangur paragrafin 4 të nenit 32 të Ligjit të Prokurimit, pasi kishte pranuar më pak se dy tenderë të përgjegjshëm, raporton KTV.

Andaj edhe Agjencia Kundër Korrupsion i kishte referuar autoritetit kontraktues që të anulojë aktivitetin e prokurimit, për këtë fakt dhe dyshimet se veturat ishim mbi vlerën e tregut.
Por, FSK-ja arsyetohet se e pati patjetër të blejë “automjete taktike”.

Në FSK, thonë se çmimi është i arsyeshme, pasi automjetet taktike u prodhuan nga prodhuesi ekstra për nevojat e Forcës dhe u deshën 200 ditë që ato të kompletoheshin sipas kërkesës.
FSK-ja e arsyeton shmangien e këtij paragrafi me arsyen se në Kosovë ekziston vetëm një kompani përfaqësuese e Land Roverit.

Megjithatë FSK-ja i ka paguar rreth 35 mijë euro më tepër operatorit ekonomik pasi veturat hynë në Kosovë në fund të vitit 2015, pasi hyri në fuqi pakoja e re fiskale dhe TVSH-ja u implementua për 18 për qind e jo 16 aq sa ishte në kohën kur u bë tenderimi.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...