Published On: 5 Mars, 2016

Fshati Morfat i Çamërisë, historia e pasur dhe lashtësia e tij

Morfati ose Morfi, është fshat në Çamëri 8 km në juglindje të Margëlliçit dhe 12 km në verilindje të Pargës. Morfi kufizohet nga jugu me Besherenë, nga lindja me Trikopallkun dhe nga perëndimi me Murin. Morfati vjetër është ndërtuar në kodër ku sot ka disa shtëpi. Në këtë fshat kanë jetuar familje shqiptare të krishtera dhe muslimane me gjendje të mirë ekonomike pasi ushtronin tregëti dhe drejtonin dyqane, dhe si rezultat ishin pronarë tokash në rrethin e Margëlliçit. Familjet në fshatin Morfat ishin me këto mbiemra, Çallëka, Kondo, Kostari, Loli, Sherifi, Ballo, Sadiku, Gjyzeli, Mustafai etj. Sipas regjistrimit të popullsisë, sot fshati ka 250 banorë.
Gjatë sundimit osman, fshati Morfat së bashku me fshatrat Spatharat dhe Livadhar mbanin një korridor të hapur për kalimin e suliotve në Pargën e sunduar nga venedikasit. Gjithashtu disa familje nga Morfati kanë lidhje familjare me familjet suliote. Disa familje të fshatit vijnë nga Draganji si Xhimajt dhe Kostarajt. Pas 1944-ës fshati u banua nga çobanë/vlleh që erdhën nga rajone të ndryshme të Pindit. Sipas F.M. Rrapaj, vendemërtimet shqiptare të fshatit përfshinin:

-Ar’ e Bellos – arë, në V.

-Ar’ e Madhe – arë, në V.

-Ar’ e Paragunit – arë, në L.

-Grav’ e Kakodhiqit – shpellë e cila pikon ujë, në V.

-Grav’ e Xarrës – shpellë, në L.

-Guri Bir – shkëmb me një birë në mes, në V.

-Klish’ e Arsenit – kishë e vjetër e ndërtuar në një shpellë.

-Klish’ e Grikës – kishë, në qëndër.

-Kondizma – kondizmë, në L.

-Kroi i Morfatit – krua, në L.

-Mal i Thatë – mal, në JL. Aty ndodhet një mur i lashtë.

-Stan’ i Kondos – stan i vjetër, në L.

-Shkëmb’ i Kuq – shkëmb, në L.

-Vidhet – ara në fushë ku kanë qenë tre vidha, në L.

-Kull e Agait – ish kullë dykatëshe e Zejnel Ballos nga Margëlliçi.
Nga ana gjeoarkitekturore ky fshat ndodhet në një pozitë të lakmueshme. Dy kishat ekzistojnë edhe sot, Klisha e Shën Arsenit dhe e Shën Minait. Morfi ndodhet pranë liqenit natyral të Kallodhiqit me vlera të veçanta estetike dhe larmi të madhe bimore dhe ekologjike. Emri mendohet se vjen nga mbretëresha Kalidiqe e cila sipas mitologjisë u martua me Udhëseun/Uliksin. Ky liqen mban një pozicion të rëndësishëm në mesin e sistemeve ekologjike të rajonit për shkak të formimit të veçantë të dheut të torfës. Sipas dëshmive të banorëve të vjetër, liqeni kultivohej nga fshatarët për prodhime orizi, shalqinjtë peshonin deri në 40 kg. misri arrinte dy metra etj.
Fshati i vjetër ka histori të pasur që nga vitet e lashtësisë. Gjetjet arkeologjike tregojnë se zona ishte e banuar që nga kohët e Epokës së Gurit, Vendndodhja e tij pranë Malit Rimiti dhe shpellave që sipas gojëdhënave, në pllajë të malit ishte pallati i një mbreti të lashtë, Morfeu, sipas Spiro Muselimit. Sot në disa vende mund të dalloni disa pjesë të mureve. Tek kulmi i malit, thuhej se mbreti kishte pallatin e tij me pamje madhështore.
Përpara shtrihet liqeni dhe 24 fshatrat Çame të Frarit, prapa qëndron lugina e Margëlliçit e bllokuar nga kodrat e ulta dhe përtej horizontit ngrihen malet e Sulit. Poshtë në greminë të malit ndodhet fshati i banuar nga vlleh, Xarra. Fshati ri është ndërtuar në ultësi në vend ulët balta e kuqe në kryqëzimin e rrugës Paramithi- Prevezë. Pas vitit 1960, banorët e lanë fshatin e vjetër dhe u vendosën më poshtë, ku gjenden sot. Fshati i sotëm ka ndjekur fatin si gjithë Çamëria pasi shumë banorë u larguan me dhunë dhe të tjerët emigruan për të gjetur fat më të mirë në Gjermani, Amerikë e gjetkë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...