Published On: 13 Qershor, 2016
Bota |

Frika nga Rusia, vendet baltike kërkojnë më shumë mbështetje nga NATO

Udhëheqësit e vendeve baltike dhe të Polonisë mendojnë se njësitë që NATO-ja planifikon të vendosë në territorin e tyre janë tepër të vogla dhe simbolike për të parandaluar një sulm nga Rusia. Aneksimi nga Rusia i Krimesë në vitin 2014 është ende i freskët në kujtesën e vendeve të ish-bllokut sovjetik. Vendet baltike dhe Polonia do të përpiqen të bindin vendet e tjera të NATO-s për ndërtimin e një sistemi mbrojtjeje ajrore ndaj avionëve dhe raketave ruse. Ky do të ishte një hap delikat që Moska do ta dënonte si një provë e mëtejshme e strategjisë së NATO-s për të kërcënuar kufijtë e saj.Ministri i mbrojtjes i Lituanisë u pyet për mundësinë e një agresioni rus në Baltik. “Nuk e përjashtojmë mundësinë e një sulmi pasi kemi parë agresion ndaj disa vendeve të tjera jo anëtare të NATO-s. Nuk e përjashtoj mundësinë që Rusia të testojë solidaritetin e NATO-s. Për këtë arsye duhet të rrisim aftësitë tona dhe gatishmërinë dhe shpresoj që ky vendim të merret në Varshavë,” u përgjigj zoti Olekas.Lituania, Letonia dhe Estonia e shohin veten në vijën e parë të frontit të një konflikti të mundshëm me Moskën dhe e kanë vendosur ushtrinë e tyre në gjendje gatishmërie. Ministrat e mbrojtjes të NATO-s pritet të bien dakord këtë javë për një forcë të re shumëkombëshe prej 4 mijë trupash në Baltik dhe në Poloni. Shtetet e Bashkuara, Gjermania dhe Britania do të vendosin secila batalione prej 1 mijë trupash. Kanadaja mund të dërgojë gjithashtu një batalion të katërt. Vendet baltike mirëpresin këtë zhvillim të ri, por thonë se duhet bërë edhe më shumë pasi Rusia po zhvillon aftësi bllokuese në zonën e Kaliningradit, në kufi me Lituaninë dhe Poloninë, duke kërcënuar me raketa dhe nëndetëse shtimin e trupave të NATO-s në Baltik. Vendet baltike kërkojnë edhe një mbrojtje më të mirë ajrore.

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...