Published On: 19 Shkurt, 2016

Frika nga liria e vendit tim

Bit Gecaj

 

Si poet, kurr nuk mund te jem me pushtetin, por gjithehere jam me shtetin. Por, kesaj radhe, e si njeri, nuk mund te jem as me opoziten, as lojen qe ajo bene aktualishte…
Me 17 shkurt, ne diten me te rendesishme te shtetit tim, Kosoves, diten e Pavaresis se saj te tete, u gezua dhe festua gjithandej. Per fat te keq, kishte edhe shume varrmihes te lirise dhe te ardhmes se saj, bile me shume se te tjere, po flas per asi qe i sheh syni i kamerave e televizioneve!
U ndjeva keq , si qytetare i Kosoves, me ate çfar u tha zv. Kryeministri, Thaqi, krereve te opozites e protestueseve, ate dite pas protestes. U ndjeva keq per vete faktin, sepse ne e dijme se ai ishte, kryetari i djeshem, sotem, e ka gjasa edhe i neserm, i shtetit te Kosoves, dhe eshte nonsens, e as nuk ka te drejte te sillet ashtu nje qe pretendon te jete burreshtetas.
Me gjase, jemi teper te pafat, edhe te marre, si njerez e vend, derisa lejojme te na drejtoi nje klase e tille politike, ku kreu i pozites se vendit tone, eshte i njejti brum me opoziten, andaj nenteksti, sikur na del se ai ka folur ne gjuhen e tyre, sepse ata gjuhe tjeter nuk dijne e kuptoi, e as e meritoin me te mire…, perderisa i analizoim veprimet e ketyre te dyteve, te cilet guxoin te thirren ne emer te popullit, gjoja se paskan nje numer njerezish pas vete, qe nuk perbejne me shume se 2% te pergjitheshmes!
Po çfaj ka Kosova e qytetaret e saj, pse kjo fatkeqesi, me njerezit e saj, me ata qe thirren ne emer te lirise e dinjitetit?! Kurre nuk kam besu se paslufta e liria, kane me munde dhe dite, me prodhu nje mjerim si kjo klase politike, pa asnje perjashtim. Dhe kurre nuk kisha besu, se kam me pas frike nga liria e vendit tim!

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...