Published On: 7 Qershor, 2016

Frederik Veseli: Me Shqipërinë suksesi është i mundshëm në EURO 2016

fveselik
ARIF EJUPI

Frederik Veseli qendërmbrojtës i ekipit FC Lugano anëtar i Super Ligës Zvicerane, ndihet mjaft i kënaqur me përfshirjen e tij në kombëtaren kuq e zi të Shqipërisë.
Veseli me prindër nga Kosova, ka lindur më 22 nëntor 1992 në qytezën Renens të Zvicrës frëngjishtfolëse.
Prirjet e tij të jashtëzakonshme në futboll fillimisht i ka testuar me pionierët e skuadrës lokale FC Renens, ku ka treguar aftësi të papara si në shpejtësi ashtu edhe në manovrim me topin.
Këto veçori të rralla Fredin siç e quajnë shkurt shokë e miq edhe pse vetëm 13 vjeç e çojnë në skuadrën fqinje FC Lausanne-Sport, atëbotë anëtare e Challenge-League të Zvicrës.
Ngjitja kaq e shpejtë drejt sukseseve e frymëzon atë edhe për më tepër punë në futboll dhe mësime.
Ai, për dallim nga të tjerët krahas futbollit ndjek edhe mësimet në një nga gjimnazet prestigjioze të Llozanës, ku shquhet si në punë ashtu edhe në mirësjellje.
Edhe sot kontaktet me te i dëshirojnë ish-mësimdhënës e moshatarë sepse ai çdoherë ishte i afërt dhe miqësor me të gjithë.

feveslish
Viti 2009 për Frederik Veselin konsiderohet si vit i sukseseve të mëdha.
Ai dhe bashkëlojtarët e tij të seleksionit U-17-të të Zvicrës në takimin final mposhtin Nigerinë me rezultat 1:0 dhe fitojnë titullin e skuadrës më të mirë në bote në këtë kategori garash.
Duhet theksuar se në këtë përzgjedhje që shkroi histori suksesi për Zvicrën,shiritin e kapitenit e pati bartur Frederik Veseli. Sjellja e Kupës nga ky kampionat në arkivat e Zvicrës e pati vu Veselin në qendër të vëmendjes. Ai u intervistua nga kanale të njohura televizive të Zvicrës, dhe vendeve të tjera.
Ky nderim i takonte me të drejtë sepse një vit më herët ai ishte angazhuar në klubin e famshëm anglez Manchester City.

fveaseli5
Aksionarët e Manchester City edhe pse në radhët e veta kishin tubuar emrat më të mëdhenj të futbollit evropian dhe atij botëror Veselin e mbajtën në klub deri më 2012, duke qenë të sigurt se kishin të bënin me një futbollist të talentuar dhe tejet cilësor.
Ai më 2013 huazohet në Machester United, skuadër kjo po ashtu shumë e njohur brenda dhe jashtë Britanisë së Madhe.
Dëshira për të qenë i përfshirë në lojë e detyron Veselin që pas një viti të lë këtë ekip dhe të kalojë në Ispwish Town , i cili klub sivjet ka shënuar 138 vjetorin e themelimit.
Meqenëse Veseli pjesë të jetës e konsideron futbollin dhe për te ka lënë anash gjithçka të qëndruarit në ulësen e rezervistëve nuk e përballon dot.
Në verën e vitit 2014 lëviz drejt ekipit Bury ku luan 18 ndeshje dhe me të përfunduar sezoni e bënë edhe lëvizjen tjetër të radhës duke u bërë pjesë e klubit FC. Port Vale, e cila skuadër me donator këngëtarin e njohur Robbie Williams synon në të ardhmen të ashtuquajturën Barclays Premier League e njohur në Angli si Liga kryesore e futbollit profesionist.
Me këtë skuadër Veseli luajti gjatë sezonit 2014- 2015 dhe u aktivizuar tridhjetetetë herë në pozitën e qendërmbrojtësit.

fveseli6

FC Lugano e vetmja skuadër e regjionit tiçinez në Super Ligën Zvicerane duke parë oscilimet e shumta në mbrojtje dhe rrezikun e përhershëm për largim nga shoqëria e më të mirëve të Zvicrës, e solli gjatë stinorit të sivjetmë në radhët e veta Veselin, shtatgjatë i cili në pozitën e qendërmbrojtësit luajti plot tridhjeteshtatë ndeshje.
Anketat e zhvilluara me tifozët e rregullt të FC Lugano e nxjerrin Veselin si forcën kryesore të kësaj skuadre,duke ia atribuuar atij si meritë të pakontestueshme edhe mbetjen e ekipit të tyre në çastet e fundit në Super Ligën Zvicerane të futbollit.
Prandaj përfshirja e tij në kombëtaren shqiptare nga ana e selektorit Gianni De Biasi është e qëlluar.
Veseli i aftësuar në futbollin anglez kaherë e ka merituar aktivizimin në kombëtaren shqiptare,ku sheshazi shihet se ai posedon kapacitet për ta plotësuar ashtu si duhet pozitën e qendërmbrojtësit apo edhe atë të mbrojtësit anësor në të dy krahët, dukshëm më mirë se gjithë të tjerët që e pretendojnë veten si të harruar nga Gianni De Biasi.
Nga deklaratat e deritashme të Frederik Veselit, hetojmë kënaqësinë e tij të veçantë për angazhim me të kuqezinjtë.
Veseli mendon që edhe kombëtarja shqiptare është një mundësi reale për afirmimin e të gjithë futbollistëve ashtu sikur që janë kombëtaret e tjera të përfshira në evropianin “FRANCA 2016”
Ai po ashtu premton se me lojën e tij të mirë do ta arsyetojë besimin e dhënë nga trajneri Gianni De Biasi,të cilin e konsideron si njërin nga strategët më të suksesshëm të futbollit italian dhe të atij evropian.

fveselikfveselitifo

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...