Published On: 10 Shtator, 2016

Frashër Demi: Pushtuesit nuk të mbrojnë asnjëherë, mashtrim është se turqit na shpëtuan nga asimilimi – Video

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. fery thotë:

  …si na paskan mbrojtur turqit nga asimilimi kur ata , gjithe shqiptareve te shperngulur gjate shekullit te 20-te ne Turqi , e qe ishin mbi 1 miljon , pra te gjithe pa perjashtim i detyruan ti ndryshojne mbiemrat kurse , emrat nuke ua preken sepse ashtu -ashtu shqiptaret e shperngulur dhunshem , kishin emra mysliman te ngjajeshem me ata turq.Turqia dhe shteti turk asnjiher nuk beri perpjekje qe per femijt e shqiptareve te shperngulur te hape te pakten shkolla fillore dhe ,shkollat fillore ne gjuhen shqipe as sot nuk egzistojne ne Turqi dhe , per kete jane deshmitar gjithe ata shqiptar te trojeve shqiptare ne Ballkan , qe ne Turqi kane te aferm dhe familjar te tyre.
  Ateher nga cili asimilim na paska mbrojtur Turqia kure vete shteti turk ka bere asimilim sistematik shtetror kunder shqiptareve.Pyesim se sot a ka te drejte kushtetuese ne Turqi qe nji shqiptar te regjistrohet si shqiptar edhe pse sipas disa statistikave te pakonfirmuara ne shtetin modern turk sot jetojne rethe 6 miljon shqiptar dhe paseardhes te paseardhesve te tyre dhe asnjeri , pra asnjeri nga ata shkollen fillore nuk e ka te kryer ne gjuhen amtare shqipe.
  Cfare ka ndodhur per 5 shekuj kure shqiptaret ishin te pushtuar nen perandorine otomane , ka ndodhur e njeta gje…per ti sunduar me lehte dhe per ti vjelur taksat me lehte pushtuesi kishte angazhuar shqiptar te cilet me populkaten flisnin shqip dhe pushtuesit otoman kjo aspak si interesonte.Atij i intersonin vetem taksat dhe sundimi pa acarrime dhe ferkume .Ky fakt mund te provohet edhe me ndarjen administrative te trojeve shqiptare nga pushtuesi otoman ne 4 vilajete, ku ne krye te vilajetit emrohej nji bimbash i eger shqiptsr , qe ishte derguar per ta mesuar gjuhen turke ne Stambill , me qellim te vjeljes me te lehte te taksave dhe sundimit me te lehte pa ferkime serioze ne mese ushtrise turke dhe popullates autoktone shqiptare.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(117) Nuk Pelqej(7)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...