Published On: 24 Shtator, 2016

Frank Shkreli dekorohet me dekoratën “Kalorës i Urdhërit të Skënderbeut”! Urime Frank!

shkrelinishani

Njëri nga gazetarët dhe publicstët më të shquar shqiptarë, që jeton dhe vepron në Amerikë Frank Shkreli është nderuar nga presidenti i Shqipërisë Bujar Nishani me dekoratën “Kalorës i Urdhërit të Skënderbeut”, njërin nga titujt më honorific shqiptarë.

Frank Shkreli është dekoruar me motivimin për kontributin atdhetar të dhënë si gazetar, publicist dhe drejtues i Divizionit Euro-Aziatik të “Zërit të Amerikës”. Dekorata i është ndarë gjatë vizitës së Presidentit Nishani në SHBA.

Në dëshminë motivuese të Presidencës shqiptare thuhet:

Në nderim të veprimtarisë së palodhur atdhetare për çështjen kombëtare, si dhe në respekt të rolit e kontributit të çmuar dhënë për dekada me radhë si veprimtar i shquar i të drejtave të njeriut; farkëtues i lidhjeve të gjithanshme shqiptaro-amerikane, duke u shndërruar në një simbol të rrallë e të vyer të shqiptarizmit”; zotin Frank Shkreli me motivacionin: “Në vlerësim të veprimtarisë së shquar atdhetare dhe kontributit të vyer shumëvjeçar si gazetar, publicist e redaktor i Seksionit Shqip dhe drejtues i palodhur i Divizionit Euro-Aziatik të “Zërit të Amerikës”, duke përhapur, mbrojtur me paanshmëri dhe lartësuar vlerat e parimet e shenjta të lirisë dhe demokracisë”.

Frank Shkreli është një nga bashkëpunëtorët më të shquar të gazetës tonë SHQIPTARI.EU

Urime Frank, me këtë është nderuar edhe vetë Presidenca e Shqipërisë. Të njëjtin hap shpresojmë ta bëjë edhe ajo e Kosovës, pasi kontributi juaj është i veçantë në mos edhe më i rëndësishëm për Kosovën, për shkak të situatave që kemi kaluar nën pushtimin serb e jugosllav.

dekoratadokument

Fjala e kolegut Shkreli me rastin e dekorimit

 

Nga Frank Shkreli

 

I nderuar President Nishani, qëndroj para Jush me përvujtërinë më të thellë për nderin që më keni bërë, duke Ju falenderuar nga zemëra për këtë dekoratë, të cilën sinqerisht nuk e prisja për arsyen qe nuk e konsideroj veten të merituar për një nderim të tillë të lartë, nga Shkëlqësia Juaj. Sepse jam përpjekur të gjithë jetën, në heshtje dhe pa bujë, të kryeja detyrat me përvujtëri, pa pretendime për vlerësime ose shpërblime si ky. Por e pranoj vlerësimin Tuaj, me mirënjohjen më të thellë, për Ju Zoti President, për shtetin shqiptar që ju përfaqësoni, por edhe ndaj atyre që kanë bërë rekomandimin.

E ndjejë veten të privilegjuar gjithashtu edhe si pjesëtar i

komunitetit shqiptaro-amerikan. Nuk ka privilegj më të madh për

një shqiptaro-amerikan që në këtë mënyrë, të ketë patur mundësinë

të japë kontributin e vet — megjithëse tepër modest — në ndërtimin e

urave dhe në ruajtjen e miqësisë historike midis dy popujve tanë.

Zoti President, nëqoftse më lejoni, dëshiroj t’ju shpreh mirënjohjen

time personale për kujdesin dhe përkushtimin që kini treguar si

President i Shqipërisë ndaj fatit të keq dhe ndaj vuajtjeve të të

përndjekurve të regjimit enverist. Interesimi Juaj për ‘ta i shërben

pajtimit kombëtar dhe shërimit të plagëve – për të cilat Shqipëria

dhe kombi shqiptar kanë aq shumë nevojë.

Zoti President, si një shqiptaro-amerikan i lindur në trojet

shqiptare nën Malin e Zi, dëshiroj t’ju përshëndes gjithashtu edhe

për kujdesin vëllazëror që kini treguar për gjendjen e Shqiptarëve

në trojet shqiptare dhe më larg. Interesimi dhe kujdesi për fatin

madje edhe të një shqiptari kudoqoftë – është interesim për të gjithë

shqiptarët kudo që ata jetojnë. Për këtë u jemi mirënjohës.

Gjithashtu, ndonëse jetoj për pothuaj një gjysëm shekulli në

Amerikë, identiteti im mbetet ai i Shkrelit dhe i Malësisë së Madhe.

Ju, Z. President, ndryshe nga të tjerët, gjatë mandatit tuaj kini

treguar gjithashtu vëmendjen e veçantë ndaj Malësisë së Madhe –

një krahinë e vuajtur dhe e presekutuar për gjysëm shekulli nga

regjimi komunist enverist — dhe kini vlerësuar vuajtjet dhe

kontributin kombëtar të kësaj krahine gjatë historisë. Me

vlerësimet që i kini bërë kësaj mburoje shekullore të kombit, kundër

armiqëve historikë të shqiptarëve, Ju Zoti President kini nderuar

veten, por mbi të gjitha kini nderuar kombin, sepse historia e

Malësisë së Madhe është historia e kombit shqiptar.

I nderuar Zoti President, megjithë problemet me të cilat po

përballen shqiptarët gjatë 25 viteve të fundit, sfida të cilat miku im i

ngushtë dhe kolegu prej shumë dekadash, Dr. Elez Biberaj – të cilin

e falenderoj nga zemra për pjesmarrjen me bashkshorten Kadiren

në këtë ceremoni, shprehet se ato janë “probleme të rritjes”.

Duhet të mbetemi optimistë se megjithë problemet me të cilat

përballen sot shqiptarët, kombi shqiptar do të dalë ngadhnjyes.

Sepse — siç është shprehur shkrimtari Ismail Kadare me rastin e

Shënjtërimit të Nënë Terezës — “Gjergj Kastrioti, simbol i vullnetit

tonë për liri dhe qytetërim evropian, libri i Gjon Buzukut,

mëshirimi i etjes së shqiptarëve për kulturë dhe dritë dhe Nënë

Tereza — mëshirimi ynë i madh i harmonisë, përdëllimit dhe

dashurisë për popujt dhe njerëzimin mbarë — janë vlerat tona

morale ato që do të na shoqërojnë përherë në rrugëtimin tonë të

madh”.

Zoti President, edhe njëherë u falënderoj nga zemëra për vlerësimin

duke uruar që të jeni përherë të nderuar dhe që kombi shqiptar të

jetë gjithmonë i bekuar nga i Madhi Zot dhe i nderuar ndër shekuj.

E përjetëshme qoftë miqësia midis kombit shqiptar dhe kombit

amerikan!

shkrelinishani1

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...