Published On: 15 Janar, 2016

Franca përkrahë Kosovën në procesin e liberalizimit të vizave

  • Ministri i Punëve të Brendshme, Skënder Hyseni priti në takim, Florence Mangin, drejtoreshë për Evropën kontinentale, që mbulon Rusinë dhe Ballkanin Perëndimor në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Republikës së Francës.

Në këtë takim ministri Hyseni falënderoi Mangin për vizitën dhe kontributin e vazhdueshëm që ka dhënë Republika e Francës për të gjitha proceset që ka kaluar Republika e Kosovës.

“Republika e Francës është ndër vendet mike, në përkrahjen e proceseve të rëndësishme që ka pasur Kosova dhe ne presim që tashmë kjo mbështetje të vazhdojnë edhe në procesin e liberalizmit të vizave dhe anëtarësimin e Policisë së Kosovës në INTERPOL”, theksoi ministri Hyseni.

Ndërsa, Florence Mangin, tha se Republika e Kosovës ka një polici shumë profesionale, e cila ka arritur rezultate jashtëzakonisht të mira në luftën kundër grupeve të ndryshme që janë përfshirë në terrorizimin e dhunshëm dhe krim të organizuar.

“Republika e Francës do të ofrojë mbështetje të vazhdueshme në ofrimin e trajnimeve për profesionalizmin e më tejmë të Policisë së Kosovës. Po ashtu ne do të ju përkrahim në procesin e liberalizimit të vizave dhe në procesin e anëtarësimit të Policisë së Kosovës në INTERPOL”, tha Mangin.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...