Published On: 17 Maj, 2016
Bota |

Franca me teknologji kundër dronëve në Euro 2016

Organizatorët e Evropianit “Euro 2016” deklaruan sot se një teknologji e re do të vihet në punë gjatë kompeticionit për të shmangur fluturimet e padëshiruara me dron.

Shefi i sigurisë së Europianit, Ziad Khoury, tha në një intervistë për “Associated Press”, se do të shpallen zona ndalim fluturimi në hapësirat mbi të 10-të stadiumet ku do të zhvillohen ndeshjet, si dhe qendrat stërvitore.

“Kemi pikasur së fundi një përdorim të gjerë të droneve në shoqëritë e sotme”, tha Khoury, nga zyra e tij në Paris. “Masat e sigurisë do të bëhen në bashkëpunim me shtetin, që do të ndërhyjë dhe do të sigurojë kontrollin e droneve”, shtoi ai.

Qeveria po financon kërkimet teknologjike, që mund të sigurojnë ndërhyrjen ose bllokimin e sinjaleve që kontrollojnë të tilla pajisje, ose shkatërrimin e tyre nëse do të jetë e nevojshme.

Autoritetet franceze janë alarmuar nga dhjetëra drone misterioze që kanë fluturuar mbi vende të një rëndësie të veçantë, kryesisht mbi ndërtesat e qendrave bërthamore apo ushtarake.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...