Published On: 20 Prill, 2016
Bota |

Franca kërkon ta zgjasë gjendjen emergjente deri në fund të korrikut

Qeveria franceze është duke kërkuar që ta zgjasë gjendjen emergjente e cila ka qenë e shpallur që nga sulmet e nëntorin në Paris, për ta mbuluar periudhën kur kampionati evropian i futbollit “Euro 2016” dhe gara e çiklizmit “Tour de France” do të mbahen

Kryeministri francez, Manuel Valls, ka thënë se “Euro 2016”, që do të mbahet në Francë nga 10 qershori i këtij viti, është prioritet i sigurisë, transmeton Gazeta Express.

“Duke u përballur më një ngjarje si kjo… e cila duhet të ndodhë në kushte sigurie dhe e cila, në të njëjtën kohë, duhet të jetë festë… duam që të kemi siguri në vend,” tha ai për radion France Info.

“Gjendja emergjente nuk mund të jetë e përhershme, por për këto ngjarje… ne kemi vendosur ta zgjasim atë,” tha ai.

Masat e veçanta emergjente lejojnë policinë që të kryejë bastisje nëpër shtëpi dhe kërkime pa autorizim apo mbikëqyrje juridike, duke përfshirë edhe gjatë natës, dhe po ashtu ju jap zyrtarëve kompetenca shtesë që t’i vendosin njerëzit në arrest shtëpiak jashtë procesit normal gjyqësor. Gjithashtu, lejon kufizimin e tubimeve të mëdha.

Sondazhet e fundit me publikun kanë treguar se publiku në masë të madhe është në favor të gjendjes emergjente, por grupet për të drejtat e njeriut dhe avokatet kanë paralajmëruar për rreziqet nga abuzimet./Gazeta Express/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...