Published On: 13 Korrik, 2016
Bota |

Franca identifikon liderin e sulmeve terroriste të 13 nëntorit

Autoritetet franceze thonë se e kanë identifikuar komandantin e sulmeve terroriste të 13 nëntorit në Paris, dhe se e dinë se Abdelhamid Abaaoud, i vrarë disa ditë pas sulmeve nga policia, ka luajtur një rol më të vogël në sulme.

Disa dokumente zyrtare të publikuara së fundmi citojnë dëshmi të Bernard Bajolet, shefi i sigurisë së brendshme franceze, të cilat ai i ka bërë në një hetim parlamentar sekret rreth aktiviteteve kundër terroriste në Francë më 24 maj të këtij viti.

Bajolet nuk ka treguar se për kë autoritetet mendojnë se ishte komandanti, apo nëse ai person jeton apo ka vdekur, raporton Reuters, përcjell Gazeta Express.

Abaaoud, ishte përshkuar fillimisht si lideri i sulmeve me armë dhe bomba në sallën e muzikës “Bataclan”, në restorantet dhe lokalet e Parisit, si dhe në stadiumit “Stade de France”, ku 130 njerëz u vranë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...