Published On: 10 Korrik, 2016

Franca ia sheh hairin daljes së Britanisë nga BE-ja

Reuters thotë se Franca ka dalë përpara rënieve të vazhdueshme të paundit pas votimit pro daljes nga BE-ja të britanikëve.

Prodhimi i Brendshëm Bruto i Britanisë ishte 1.864 trilionë paund më 2015, sipas të dhënave nga Fondi Monetar Ndërkombëtar.

Kursi mesatar i këmbimit zakonisht përdoret për të bërë krahasimin midis vendeve. Kursi aktual i këmbimit e rendit Francën dukshëm më lart.

Siç raporton Monitor, me rënien e paundit poshtë 1.17 euro për herë të parë që nga 2013, do të thotë që ekonomia britanike është e barasvlefshme me 2.172 trilionë euro, më pak se GDP-ja franceze që ishte 2.182 trilionë euro, vitin e shkuar.

Vota e britanikëve në referendumin e 23 qershorit për të dalë nga BE-ja ka dëmtuar tregjet financiare, tronditi bizneset dhe “ndëshkoi” paundin, që po tregtohej me 1.1650 euro.
Britania dhe Franca, të cilat kanë popullsi të njëjtë, kanë ndërruar pozicionet shpeshherë në klasifikime.

Më 2014 Britania tejkaloi Francën, 6 vjet pasi kriza financiare shkaktoi rënien e paundit dhe lejoi Francën të rifitonte vendin që e kishte humbur më 1997.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...