Published On: 10 Maj, 2016

Fraksion + kishte përgatitur terrenin muaj më parë, për të aderuar në PDK

Fraksion + i cili iu bashkua sot Partisë Demokratike të Kosovës, ndonëse para fiks një muaji e mohoi se do të ndohë një gjë e tillë, kishte nisur qysh para disa muajsh ta përgatiste terrenin për një aderim të tillë, raporton GazetaBlic.

“Në opinion po qarkullon një lajm me përmbajtje, kinse Fraksion+ ka bërë marrëveshje për t’u shkrirë në PDK. Edhe përkundër shpërndarjes entuziaste të këtij lajmi, na duhet t’i demantojmë pasi që F+ nuk ka asnjë marrëveshje me asnjërin prej subjekteve”, pati thënë Fraksion plus, një një reagim ndaj zërave që thoshin se një gjë e tillë mund të ndodhte.

Megjithëktë, ky subjekt nuk e kishte përjashtuar asnjë parti, me përjashtim të Lëvizjes  Vetëvendosje.

Mirëpo, kujtojmë se Fraksion plus disa muaj më parë kishte dalë fuqishëm kundër opozitës dhe ishte rreshtuar “pro” veprimeve të qeverisë, duke bërë kështu që dalëngadalë t’i bashkohet PDK-së.

Ky subjekt që ishte ndarë nga Vetëvendosje për shkak të pakënaqësive, përmes një komunikate për media ka konsideruar se zgjidhja e krizës politike duhet të zgjidhet përmes dialogut dhe jo dhunës.

Për dallim nga ish partia e tyre, Fraksion Plus, vlerëson se Asociacioni dhe Demarkacioni, po shfrytëzohen si pretekst për pushtet.

“Si çështja e Asociacionit, edhe Demarkacionit, sjellin dëme të rënda për Kosovën, kur ato nuk shfrytëzohen si sfidë për unitet politik dhe debat të hapur e të argumentuar për të gjitha detajet, por si pretekst për pushtet, dhe largim të vëmendjes dhe angazhimeve për zgjidhjen e çështjeve jetike ekonomike, sociale e korruptive në vend, duke humbur kohë përmes bllokadave, apo përmes metodave destruktive të dhunshme në rrugë”, pati thënë ky subjekt në një komuniatë për media, më 9 shkurt të këtij viti.

Përpos kësaj, ky subjekt kishte qenë ai i cilimenjëherë pas zgjedhjes së Hashim Thaçit president, e kishte uruar me fjalët më të mira, përderisa partitë opozitare nuk e kishin bërë një gjë të tillë, me arsyetimin se Thaçi ishte njeri politik dhe jo përfaqësues i unitetit të popullit.

“I nderuari, Z. President i Republikës së Kosovës, urojmë që fitoren Tuaj si President i Republikës së Kosovës, ta shndërroni në fitore për të mirën e Kosovës dhe qytetarëve të saj, për kthesa të mbara në të gjitha fushat dhe drejtimet. Gjatë presidencës suaj urojmë që Republika e Kosovës të arrijë suksese për rimëkëmbjen e vlerave kombëtare e civilizuese, për shtetndërtim, zhvillim demokratik dhe ekonomik, prosperitet të përgjithshëm dhe mirëqenie të shoqërisë sonë, për të cilat u bënë sakrifica të panumërta të kombit tonë”, thuhej në urimin e këtij grupi, i cili tanimë është pjesë e ish-partisë së Hashim Thaçit./GazetaBlic/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...