Published On: 25 Prill, 2016

Fragment nga poema baladeske «Nëntë vjet e nëntë ditë»

 

  • Petrit Ruka
Kostandini dhe dyzet arbërit e tjerë mbrrijnë në Spanjë, ku do të shërbejnë për nëntë vjet në gardën mbretërore. Si një përshëndetje për të pranishmit luajnë para Mbretit dhe të pranishmëve vallen e famshme të Osian Takes. Ja atmosfera poetike më poshtë:
* * *
Dyzet këmbë u ngritën lart,
Ndenjën pezull përmbi dhé
Mbi opinga xhufkë e kuqe –
Lidhur fjongo, një rrufe.
Dyzet këmbë njëheraz dheun,
E goditën dy – tri herë,
Provuan tokën, vallë i mbante,
Mos kish poshtë ndonjë humnerë?
Dhe pastaj me kokën ngritur,
Klithën nëpër qiell me tmerr,
Qielli vetë të mblidhte mendjen,
Të mos nxirrte as ylberë…
Turma zbardhet, nuk merr frymë,
“Çfarë përgjojnë tek vijnë vërdallë,
Teksa eee…. e isos* qan,
Qan të fut në dhé të gjallë?!*
Kush s’ka parë një det tek çmendet,
Ja, e sheh tek fustanellat,
Sikur kanë në brez të lidhur
Dallgët që godasin shpellat.
Brenda syve vijnë orteqet,
Vijnë rrufe me sokëllima,*
Tek vërtiten aq shpejt shqipot
Ajri mbetet plot me vrima…
Dhe kur pritet të dal flaka,
Që nga bar-i – tharë i dheut,
Befas pyll – i – valles ngrin
Siç ngrijn’ lisat mes shëndreut.*
Që të gjithë po gjunjëzohen,
Veç një burrë bën përpara,
S’e mbajnë këmbët, gati shembet,
Si një velë plot me të çara.
Bie nga mbrapa, – lis i prerë,
Bie e bie e kërkon tokë.
Trup’ i tij u bë ylberë –
Urë përmbi këmbë e kokë.
Urë e bardhë me kocka burri,
Turma dridhet: “Vdiq valltari?!”
Hesht, o turmë, prit e shih,
S’ka filluar të ndizet zjarri…
Burri – Urë, sa është flijuar,…
Të kalojë mbi të një jetë,
Kosta, që sa është afruar,
Po ngre këmbën lehtë e lehtë…
Këmba vihet mbi kërthizë,
Dridhet dhe kërkon qëndresë,
”- Unë do hipi, mbamë, moj ”Urë! ”
“- Hip, o trim, ja mbaj, ja vdes!”
”- Je një burrë e lyp një valle,
Je një shpirt e kërkon dritë,
S’jam prej mishi, jam prej guri,
Mbaj tërë botën, perënditë…”
Siç u tha, u bë dhe sipër,
Mbi një trup njeriu me rremba,*
Krisi vall-e – Osian Takes,
Një stuhi e dalë nga zemra.
Hapur krahët nëpër erë,-
Ëngjëll që pi dritë mbi krua,
Rrotullohet mbi një këmbë,
Kërcen lart e bie mbi thua.
I mbyll sytë e shkel mbi ëndërr,
Shkel në Pilur, (se kuptoni?!)
Si në dasëm të tij, dhëndërr,
Është përhënur, mos e zgjoni!
Ti habitesh: “- Ç’është kjo valle,
Mbi një trup njeriu si urë,
S’mjafton skena, toka, dheu
Për të mbajtur, thjesht, një burrë?!”
“- Qysh u bëka bark’i burrrit
Një livadh i tërë për valle?!”
– Ja që bëhet, o bir, bëhet,
Po të kesh në shpirt ca halle…
Po të dish, që vallja e Takes,
Është klithm’ e Çamërisë,*
E një toke, që prej lotësh,
Nuk zë vend e të bitis…*
Ndaj dhe çami Osian Take,
Vallen, kur kërreu* nga gjaku,
S’besoi tokën, besoj shokun
Shokun bëri skenë tek barku…
Shoku bëhet urë e s’luan,
Bëhet Çamëria vetë,
Të pataks* të tërë një Spanjë,
Me kështjella dhe me mbret…
** *
S’e ç’u bë më pas, kur “Ura”
U ngrit lart e u bë burrë,
Kur orteqet ndalën vallen,
Unë me gojë s’ta them dot kurrë…
Vetëm di që brohorimat,
Edhe sot vazhdojnë atje,
Di që vajzë e mbretit qau,
Dhe i ngriu tek sytë një ré…
Se çi ngjau princeshës, bir,
Brenda zemrës vashërore,
Nuk e di, po them, që zemrat,
Nuk punojnë si ora dore….
Di që Kostën, vetë, prej krahu,
E rrëmbeu e shkoi tek Mbreti,
„- Zoti im, – ky trim, – i tha:
Do jetë roja im!”…Dhe mbeti….
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...