Published On: 25 Maj, 2016
Bota |

Fotot: Tmerr në Mesdhe, ja momenti kur mbytet anija me 550 emigrantë

Të paktën pesë emigrantë janë mbytur në thellësi të brigjeve libiane sot pasi anija e tyre e mbipopulluar u përmbys, sipas asaj që raportoi marina italiane.

Në anije mësohet se kishte të paktën 550 persona të cilët u shpëtuan, por operacioni vijon dhe numri i viktimave mund të rritet.

Pamjet tronditëse tregojnë anijen që nis të batohet teksa refugjatët bien në ujë.

Mbi 6,000 emigrantë janë shpëtuar në Detin Mesdhe gjatë 48 orëve të fundit.

At least five migrants have drowned off the Libyan coast today after the heavily overcrowded boat they were sailing on overturned, the Italian navy has revealed

The navy said at least 550 people had been pulled to safety but added that the rescue operation was still underway and that the death toll could rise

Frantic passengers could be seen swimming for their lives as the boat started to overturn and sink beneath the surface. Some held on to the hull as it started to sink

At least five migrants have drowned after the heavily overcrowded boat they were sailing on overturned, the Italian navy said

The Bettica patrol boat had spotted 'a boat in precarious conditions off the coast of Libya with numerous migrants aboard,' it said in a statement

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...