Published On: 21 Dhjetor, 2015

FOTOT TË RRALLA/ Shqipëria nën Perandorinë Osmane

Këto janë disa foto të rralla të publikuara nga albanologu Robert Elsie.

Bëhet fjalë për foto para vitit 1900, kur Shqipëria ishte nën pushtimin e Perandorisë Osmane.

Janë 28 fotografi të mëtejshme dhe kryesisht të panjohura të Ballkanit perëndimor nga kolekcioni privat i Sulltan Abdyl Hamitit të II-të, me foto të Shqipërisë, të Malit të Zi, të Kosovës dhe të Maqedonisë para vitit 1901”, shkruan Elsie, që ka publikuar këto foto të rralla.

Fotot janë bërë në Shkup, Ferizaj, Kaçanik, Prishtinë, Shkodër, Podgoricë dhe Ulqin.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...