Published On: 23 Qershor, 2016

Fotot e rralla nga Shqipëria 1903-1916: Shkupi i mbushur me plisa

Koleksioni i Fotografive të Franc Nopçës

Shkencëtari dhe albanologu hungarez, Baroni Franc Nopça (Franz Nopcsa, 1877-1933) udhëtoi shpesh në Shqipëri dhe në jug të Ballkanit (Bosnje, Kosovë, Maqedoni, Serbi) midis vitit 1903 dhe Luftës së Parë Botërore. Gjatë udhëtimeve të shumta në malësinë e Shqipërisë së veriut mori me vete jo vetëm një pushkë por edhe një “Kodak” dhe bëri fotografi të rralla dhe magjepëse të rajonit.

Origjinalët e fotografive prej xhamit ndodhen në Muzeumin Hungarez të Historisë Natyrore (Magyar Természettudományi Múzeum) në Budapest.

Një ndër foto më interesante, është ajo ku dy burra nudo përpiqen të kalojnë lumin me një lëkurë dhije të mbushur, rreshkë në shqip, të cilën e përdorin si komardare.

Ne foton nr. 36 shihen gra refugjate te ardhura ne  nga Gjakova e Kosoves ne Shkoder, per te shpetuar nga forcat serbe gjate lufterave ballkanike.

Ne pjesen e fundit te fotove dallohen shume shqiptare me qeleshe ne Shkup.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...