Published On: 8 Shtator, 2016

Fotot e rralla me ngjyra të L2B/ Amerikanët, konjak në vilën e Hitlerit

Disa foto të mahnitshme me ngjyra kanë sjellë pamje nga beteja dhe nga fitorja e Luftës së Dytë Botërore në Frontin e Perëndimit.

Pamjet e qershorit 1944 tregojnë USS LST-388 duke zbarkuar në plazhin e Normandisë, teksa forcat e armatosura amerikane po bënin një përpjekje të dëshpëruar për t’i izoluar forcat gjermane në plazhin Utah dhe më pas të marshonin drejt Luginës Po.

Disa foto të tjera të mrekullueshme i tregojnë anëtarët e bataljonit amerikan E duke festuar fitoren në rezidencën private të Hitlerit në malet e Bavarisë ashtu sikur edhe Francën gjatë Ditës së Çlirimit.

Fotografitë e kohës së luftës u bënë me ngjyra nga tekniku amerikan i emergejncave mjekësore Jared Enos, 19 vjeç, nga North Kingstown, Rhode Island.

‘Disa nga momentet më të famshme, frymëzuese, dhe histori madhështore vinin nga Fronti Perëndimor”, tha ai.

‘Doja vërtet që të fiksoja njerëzit në këtë koleksion, duke iu lejuar që të ktheheshit në të kaluarën dhe të mendonit, ‘Çfarë mund të ishin duke menduar në momente si këto”./Mapo.al 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...