Published On: 21 Janar, 2016

Fotografia që bëri xhiron e botës: Nekibe Kelmendi në gjunjë para arkivolit të Rugovës

Më 21 janar të vitit 2006 ndërroi jetë ish- presidenti Ibrahim Rugova. Atë kohë njerëz nga mbarë trojet shqiptare edhe përkundër motit të ftohtë kishin ardhur ti shprehnin nderimet e tyre të fundit presidentit Rugova.

Arikovli i tij ishte vendosur në hollin e Kuvendit të Kosovës ku shumë figura të larta shtetërore nga vendi dhe mbarë bota, e po ashtu qytetarë të shumtë i bënin homazhe në shenj falënderimi për kontributin e dhënë për shtet ndërtimin e Kosovës, transmeton Indeksonline.

Atë kohë aktivistja e devotshme e LDK-së, Nekibe Kelmendi tashmë e ndjerë, e cila kishte humbur burrin dhe dy djemtë e saj gjatë luftës, e pati përjetuar shumë rëndë vdekjen e presidentit Rugova.

Ajo kishte rënë në gjunjë para arkivolit të tij, ku ky moment nuk u la pa u fotografuar nga shumë fotografë të mediave vendore e ndërkombëtare që ishin mbledhur për të përcjell për së afërmi ceremoninë e varrimit të Ibrahim Rugovës.

Ndërkaq sot janë bërë plot 10 vite që kur ndërroi jetë në shtëpinë e tij në lagjen Velania presidenti historik i Kosovës, Ibrahim Rugova./Indeksonline/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...