Published On: 21 Maj, 2016

Foto: Etna, zgjohet vullkani më i frikshëm në Evropë

Mali Etna ka shfaqur fuqinë e tij të frikshme duke nxjerrë jashtë llavë dhe flakë.

Vullkani në ishullin italian të Siçilisë është më i lartë në Evropë dhe një prej më aktivëve në botë.

Etna, e cila pati shpërthimin e saj më të madh përpara pesë muajsh, ka përreth fshatra dhe qyteza të vogla.

Autoritetet italiane në të kaluarën i kanë mbrojtur këto vendbanime duke përdorur eksplozivë, diga betoni dhe kanale për ta devijuar llavën larg shtëpive të njerëzve.

The mount Etna volcano spews fumes and lava on May 21, 2016 during an eruption

The mount Etna volcano spews fumes and lava on May 21, 2016 during an eruption

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...