Published On: 15 Shkurt, 2016
Bota |

Forcat kurde kërcënohen sërish nga Turqia

Kryeministri turk, Ahmet Davutoglu, ka premtuar “reagimin më të ashpër” të Turqisë, nëse forcat kurde përpiqen të zaptojnë qytetin e rëndësishëm të Azazit në veri të Sirisë, raporton Gazeta Blic.

Kërcënimi ka ardhur teksa Turqia ka bombarduar forcat kurde për të tretën ditë me radhë, teksa ato kanë avancuar në provincën veriore të Alepos.

Por, Turqia ka mohuar akuzat se disa prej ushtarëve të saj kanë hyrë në territorin e Sirisë, dhe ka thënë se nuk është duke e shqyrtuar mundësinë e dislokimit të trupave atje, transmeton Gazeta Blic

E, në një letër dërguar Organizatës së Kombeve të Bashkuara më herët, Siria ka akuzuar Turqinë se ka lejuar rreth 100 “ushtarë apo mercenarë turq” që të hyjnë në Siri.

Siria ka nxitur OKB-në të ndërmarrë masa pas bombardimeve turke në Sirinë veriore, duke u ankuar për shkelje të sovranitetit të saj. /Gazeta Blic/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...