Published On: 24 Shtator, 2016

“Fol, o baca Adem Demaçi, sa nuk t’u ka marrë goja! Kujt i ke shërbyer në ushtri, shqiptarëve apo jugosllavëve?


Sinan Jashari së bashku me dëshmitarët e tjerë J.S. I. K,e  Sh. K., Z. H., H. T., E. P., S A.  të cilët kanë kryer së bashku shërbimin ushtarak me Adem Demaçin në kazermën ushtarake në Delnie të Kroacisë e ftojnë në debat televiziv Adem Demaçin që të flasin për sjelljet e tij gjatë kësaj kohe të shërbimit të përbashkët ushtarak në Armatën jugosllave.

Një grup i bashkëmoshatarëve të Adem Demaçit të cilët e kanë kryer shërbimin ushtarak së bashku me të në vitin 1965 në kazermën ushtarake të Armatës jugosllave në Dellnice të Kroacisë i kanë nisur një letër publike tashmë së paku dy vjet Adem Demaçit duke i kërkuar ballafaqim të hapur në cilindo televizion, dhe në çfarëdo paneli, që të diskutohet e kaluara e tij si bashkëpunëtor i shërbimit ushtarak jugosllav komunist.

Dëshmitarët, që janë ende gjallë, mocanik të Demaçit, shkruajnë në letrën e tyre, “…po presim me padurim të ulemi dhe të ballafaqohemi me ju! ”

Sipas kësaj letre, të postuar në Facebook para katër viteve, dhe të cilën ia kanë dërguar edhe personalisht Adem Demaçit ata kanë pyetur kolegun ushtar të asaj kohe se a keni qenë anëtar i PKJ-së dhe mik i madh i Nikolla Shoshkiqit?

Në vijim letra e plotë e këtij grupi dëshmitarësh të gjallë të shërbimit ushtarak, të kryer në Delnice të Kroacisë në vitin 1965.

“Fol, o baca Adem Demaçi, sa nuk t’u ka marrë goja!

Baca Adem, në adresën tande kemi botue nji lajm, që ne e besojmë për të vërtetë, sepse dëshmitarët e gjallë po dëshmojnë dhe po presin me padurim të ulen dhe të ballafaqohen me ju. Ne ju kemi lutur përmes kolegëve Tuaj ta zgjidhni formatin, se si dhe ku e doni ballafaqimin. Deri më sot, përpos sharjeve, kërcënimeve dhe etiketimeve nga disa eksponentë të mirëkamufluar të ideologjisë sllavokomuniste, në adresën tonë, nuk kemi marrë përgjigje zyrtare nga ana e Juaj. Prandaj, duke e ditur rëndësinë e ballafaqimit të fakteve, ju lusim edhe njëherë përzemërsisht, që mundësisht ballafaqimin ta bëjmë në një studio televizive, aty ku ju ta dëshironi. Jemi të gatshëm që edhe të burgosurve politik dhe shoqatës së tyre t’ju japim rastin e organizimit të këtij ballafaqimi shumë domethënës.

Dil, edhe kallxoju drejt tanve, se edhe ti bashkë me neve je kanë ushtarë. Bile ti je kanë sekretar politik n’qat ushtri, e edhe ke majtë “politiçka nastavë”, qi asnjanit zani s’guxojke me ju ni. As shka, as hrvat, as slloven, e asnja tjeter hiq nuk ka guxue zani me ju ni, kur ke majtë ti fjalë Adem. Edhe zavendsi yt, Nikolla Shoshkiqi, me neve ushtarëve shyptarë asht sjellë ma mirë se ti. Bile ti nuk dojshe as shyp me na folë”. SHQIPTARI.EU

 

P.S. Emrat e plotë  të dëshmitarëve të gjallë që ia kanë drejtuar këtë letër në adresë të Adem Demaçit janë të njohur për redaksinë.

 

 
Displaying 12 Comments
Have Your Say
 1. Skend thotë:

  Turp duhet te ju bjen atyre qe shkruajn gjera negative per bacin Adem. Ne vitin 1965 Ademi ka qen ne burgun e Nishit. 15 vite i denuar. Nese Adem Demaqi ka qen njeriu me i diciplinuar ne burge, nuk ka asgje te keqe. Ka treguar kulture, vetedije, ka treguar qe nuk ka hy tastesishte ne butge, sikur disa koleg te ti qe jan penduar shum… ose edhe kan qajt. Ata qyqaret munde te shkruajn gjera negative…….

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. Daim Hiseni thotë:

  PO, Baca Adem Demaçi ka fol dhe fol për këtë periudhë kohore.
  Ka thënë: kam biseduar edhe me dreqin e mallkuar për të qenë Kosova Republikë, kam organizuar demonstratat e vitit 1968, kam fryumzuar rininë dhe studentat për të organizuar demonstratat e vitit 1981, kam vuajt burg për bindjet e mia, kam qenë direkt i kyqur në formimin e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Kam qenë Komunist në ngitje të vetëdisimit të klasës puntore, kam nderuar figurat kombëtare si Skëndërbeun, Abdyl Frashërin, Ismail Qemalin, Adem Jasharin …

  Por habitem si është e mundur që njerëz të betuar në ballin kombëtarë kanë mbajtur në ballë yllin e kuq të Jugosllavisë Titiste të sistemit KOMUNIST ?!!!!

  Si nuk turpërohen para anëtarsisë së tyre, para varreve të prindërve të tyre kur i njëjti Yll pesë rembësh është armiku më i përbetuar i tyre.

  Nëse Sinan Jashari së bashku me dëshmitarët e tjerë J.S. I. K,e Sh. K., Z. H., H. T., E. P., S A. s qenkan ballistë, atëher çka kërkuan të japin betimin e ushtrisë në armatën Tititste Jugosllave ???

  Nëse jemi vëllezër, nëse asaj kohe regjimi ka qenë i tillë ashtu siç e dijm edhe vet, atëher gjuha e bashkimit dhe prespektivave kombëtare është duke ndërtuar të ardhmen dhe duke ia lënë të kaluarën historisë dhe historianëve.

  Pse nuk mendoj si “TY”, nuk do me thënë se jam kundër juve.
  NDERIME ATDHEUT,

  Të jetësojm DEKALOGUN dhe të respketojm njëri tjetrin.

  Fyerjet, etiketimet, sharjet dhe ofendimet ndër shqiptarë janë vetëm joshje dhe dëshirë e armiqëve tanë.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(1)
 3. Fatmir Bytyqi thotë:

  ADEM DEM-AQI
  Ja ka honger maca gjuhen dhe ka peng TAKOZNAU ( ASHTUQUAJTUR )
  BALLKANIJA prodhim i adem demaqit projekt ky i sponzoruar nga rusia i mbikqyrur nga serbija dhe i ekzekutuar nga Adem Demaqi tash me pak Pare ka mbyll gojen para Argatve te tije HASHIM THAQIT DHE ISA MUSTAFES ne rruge per ta humbur shtetin e kosoves dhe vjell vrer kunder presidentit historik te madhit IBRAHIM RUGOVA dhe kjo eshte pjella e keqe qe flasi shqip mendojn Rusisht dhe veprojn si serbisht turpi ju mbuloft

  Përgjigjiuni
  Pelqej(12) Nuk Pelqej(4)
  • Xythi thotë:

   Qfar keni specializiar ju chef
   Futkotizmin
   Edhe ky lideri yt shpirtror Dalai Rugova nuk ishtemelaqe se e kem te fresket marrveshjen e shen Exhidiod

   Përgjigjiuni
   Pelqej(0) Nuk Pelqej(1)
 4. fery thotë:

  Cdo popull krenohet me te arriturat e tije gjate etapave te ndryshme historike dhe rezlltatet jane treguesi me i mire i cili i atribohen nji personi apo nji grupi te caktuar dhe ate etape historike populli e emerton sipas atij pesoni ose grupi si psh. koha e Zogit ose, koha e Enverit ose , koha e srbise ose koha e komunizmit….dhe keto kohra populli i permend per te mire ose per te keq varesisht si i ka perjetue dhe varesisht cfare rezulltate e mireqenje popullit ato kohera i kane sjelle.
  Gjate kohes se sherbimit ushtarak ne ushtrine jugosllave te gjenerates sime na mesonin per shkathtesite luftarake , per armet dhe perdorimin e tyre.Sa me kujtohet , per ate kohe te sherbimit ushtarak, kishim mesuar se kishte pushke qe plumbin e gjuanin 450 m ,disa pushte gjysemautomatike plumbin e gjuanin 1500 m dhe disa te tjera deri ne 3000 m
  Varesisht na caku qe duhej te qellohej perdorej edhe arma adekuate dhe qellimi i cakut tregonte nji rezulltat te qelluar ose jo te qelluar.
  Por, nese caku ishte ne 3000 m. dhe per qellimin e tij perdoret arma qe plumbin e gjuante ne 450 m. ateher sigurisht se nuk do te kemi patur rezulltat te deshiruar andaj puna e pare qe duhej bere eshte te perdoret arma adekuate per ta qelluar cakut ne 3000 m
  Cila nga keto pushke ka qene dhe eshte baca Adem por edhe gjithe te tjeret rezulltatet e 17 viteve dhe gjendja qe sot eshte Kosova jane treguesi me i mire i vlersimit dhe , nese qellimi na paska qene arritja e ketyre rezulltateve qe i kemi sot ateher , eshe gjdo eshte ne regull por , nese priteshmeria e popullit ka qene shume me e madhe ateher u deshe dicka esenciale te ndryshohet e ne rend te pare u dedhte te perdorej pushka qe plumbin e gjuan 3000 m.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(5) Nuk Pelqej(1)
 5. Faik Zasella thotë:

  Po ku pasket qenë ju gjatë gjithë kohës që dilni tani e akuzoni simbolin e qëndresës e të gjith shqiptarisë?! Ju jeni plehëra të qelbura, keni gjetë kohën p2ta akuzuar bacën Adem herojin e gjallë, pasi që keni kuptuar sa ai tani nuk qëndron mirë me shëndet. Ju horat e fëlliqtë, ju e dini që ai tani nuk ka mundësi të dalë dhe ta mbrojë vetën, pasi që nuk është në gjendje të mirë shëndetsore! Përndryshe ju kur nuk do guxonit të bëni k’so akuzash të rrënda për një figurë aq markante, jo vetëm për popullin tonë, por edhe për gjithë njerzimin!
  Lus Zotin që bacës Adem t’i kthehet shendeti i plotë dhe të kërkoj nga ju që t’i paraqitni këto ”fakte” tjuaja para tij, (n’qoftëse keni b…) e të shohim se me qfarë ”patriotë” paska m’u ballafaque dhe debatua nga ai?!
  Po që se edhe nuk mundësohet ky ballafaqim, juve shpifësve që bëni akuza duhet që t’ju qesin para gjygjit, t’ju denojnë, t’ju burgosin dhe t’ju ua hudhin qelsin n’fund oqeanit që mos ta gjejnë kur më!!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(7) Nuk Pelqej(12)
  • fery thotë:

   Mjere ky popull qe paska kesi “qendresa ” , e qendresa te ngjajshme te rethuar me emra gjarpijnsh per te krijuar pershtypje se ata qenkan te rezikshem si gjarpni per serbin por, ja qe dita – dites po dele ne shesh e kunderta…koha eshte treguesi me i mire …si po duket , baca Adem me shoket e tij nek kishin menduar per kohen dhe sot , eshte koha qe ata i tradhetoi dhe koha atyre ju bo armiku me i madh sepse , baca Adem me shoket e tije kohen e keqeperdori , e cfrytezoi per dicka tjeter e na u shite se ai ishte qendresa e gjalle …vete faktin qe koheve te fundit po dalin gjithnji e me teper shkrime kontestuese i te qenit te tije qendrese e gjalle ,tregon se ata kohen e paskan cfrytezuar per dicka tjeter dhe per dikend tjeter…
   Dhe , tash ia pashin hajrin

   Përgjigjiuni
   Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)
 6. Varrmihsi thotë:

  Ademi osht plehu komunist ti Agron mi rrofsh topat

  Përgjigjiuni
  Pelqej(7) Nuk Pelqej(3)
 7. Dan Kosumi thotë:

  Ju që shpërndani linkun e atyre mjeranëve që mundohen të shpifin dhe ta etiketojnë ADEM DEMAÇIN, ju them shkurt dhe SHQIP! GABONI SHUMË!

  Këta far “deshmitarë” që nuk dijnė as vet çfar duan, kur tentojnë të sajojnë diqka që nuk e beson as një i paditur e injorant më i madhi. Kjo tendencë e këtyre njerëzve, s’ka të bëjë as me etikë morale njerëzore, qytetëruese dhe kombëtare …!!!

  KU KA DËSHMI MË KUPTIMPLOTE SE KJO QË OFROJNË KËTA FAR’ “dëshmitarucash të ….”
  Baca Adem, sikur të ishte në udhën siq mundohen ta shtrembërojnë keta, do kishte arritur gradat me te larta te asaj ushtrie! Pse jo! I ka pasur te gjitha mundesite! Intelektual i rralle i kohes, njeri largepames, krijues, parasegjithash nje SHQIPTAR I MADH! Duke i parë të gjitha ato që ata si kan parë as atëhere e besa as sot, nuk dijnë të dallojnë se nje intelektual si Baca, ka dijtë ti tregoj edhe oficereve te atehershem jugosllav, se edhe shqipeteret dijne te mbajne ligjerata politike, (politicka nastava), dijne te udheheqin e te arrijne te behen edhe gjeneral! Pra njeriu i ditur si Baca, nuk munde te shitej si i paditur e injorant, frigacak, i pagatshëm e i papergaditur te mar detyren, kudo qe e lyp nevoja!
  Baca i ka sfiduar nje jugosllavi te tere!

  I mjerë është një popull, që nuk i hyjnizon bijtë e vet. Ata bijë të rrallë si BAC ADEMIN, që për këtë popull falën jetën.

  Turpi i mbuloftë ata, që mundohen të fyejnë figurën prej PROFETI TË ATDHETARIZMËS, ADEMIN!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(11) Nuk Pelqej(5)
 8. kapo thotë:

  …e lexova shkrimin dhe ndjeva neveri per autorin…Bace Adem Demaçi eshte pishtar i shqiptarizmes…le te tentojne flliqesira te tilla…te ulin vlerat e tij…nuk do te arrijne kurre…Baca eshte nje hero i gjalle i kombit tone..Urime per ditlindjen e jete te gjate baces sone.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(23) Nuk Pelqej(14)
 9. Asllan kastrati thotë:

  A tek jan dhez udb , a kemi ardh deri ktu , qe quravecet ti kerkojn ballafaqim baces , sme vjen keq per bashkepuntoret e udb , Ata po kryejn detyren e dhen , por shqiptaret pa interesa te udb pse po i han kto fore.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(18) Nuk Pelqej(16)
 10. Agron thotë:

  Ju që shpifni për heroin Adem Demaçi, heret a vonë keni me u përgjigjë para ligjit e popullit…sot janë kohë të turbullta ku nuk funkcionon asgja as ligji dhe asnjë rregull…Ju UDB_ashët nuk keni ku me u fsheh sepse të gjithë dikush ju njeh me emën e mbiemën , po shfrytëzoni kohën e Isa Mustafës, oficerin e Rrahman Morinës për të përlye figurën madhore të Adem Demaçit…Me turp keni qenë gjithë jetën dhe me turp keni me vdek o mbeturinat UDV+D-beske…

  Përgjigjiuni
  Pelqej(31) Nuk Pelqej(11)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...