Published On: 8 Janar, 2016

Fobia e opozitës

murati97

Shkruan: Murat Hoxha

Pat thënë tani më i ndjeri Esat Stavileci “në politikë kurkushi bohet dikushi, dhe dikushi bohet kerkushi”, përceptimi i një numri të qytetarëve ishte që lideri i “Vetvendosjes”, ishte dikushi, ndërsa përceptim i kundërt ishte për shum liderë dhe lidere te opozitës se ata apo ato nuk ishin dikushi.
Sipas mendimit tim politika duhet të bëhet me profesion, ndërsa kryeministri do të duhej të ishte më profesionisti. Tani duket se është një problem i madh. E para se Kryeministri, i cili atakohet më së shumti nga opozita është Prof.Dr.sci. Isa Mustafa, me titull akademik, ka një përvojë të madhe menaxheriale dhe shtet-formuese, dhe patriotike, por që nuk është në përputhje me përvojën dhe kërkesat tani të opozitës. Për të parën herë Kryeministri është me ngritje akademike mbi të gjithë ministrant dhe nuk ka kurfar inferioriteti por zbaton të gjitha teoritë dhe praktikat profesionale dhe shkencore për zhvillimin ekonomik, dhe kjo nuk është në përputhje me vullnetin dhe dëshirat e liderve opozitarë.
Një shoku im, me të cilin shpesh diskutojmë pa dorza dhe pa ngjyrime partiake ngase nuk i përket partisë time, më tha një ditë “shtëpija nuk marohet me burrë të mirë, por me mjeshtër të mirë”. Si duket pozita ka fobi nga kuadra që janë mjeshtër të mirë dhe burra të mirë.
Kjo fobi krijon pastaj mos besim në vetëvete, mosbesim në lirinë dhe pavarsinë e kosovës, mosbesim në demokracinë e cila është në përmirsim të vazhdueshëm dhe mosbesim në faktorin ndërkombëtarë (në veqanti atë Amerikan, dhe shtetet e fuqishme europiane, që asesi nuk guxon të ndodhë.
Një profesor i imi thoshte “sa ma i madhë rrethi i diturisë, aq më i madh është kontakti me paditurinë, dhe e kundërta sa ma i vogël rrethi i diturisë, kontakti me paditurinë është më i vogël”. Kam frikë se guximi i pakontrolluar i opozitës është tek rasti i dytë.
Pra, nga krejt kjo, po kuptohet që opozitës, dikuj nga pozita, madje edhe nga partia e Prof.Dr.Sci. Isa Mustafa, mos të them edhe ndonjë ndërkombëtari, nuk është e përshtatëshme që qeverinë ta udhëheqë një person i cili i peshon gjërat profesionalisht, politikisht, kombëtarisht, dhe ka guximin, dijen dhe vullnetin që të flijohet për interesa të Kosovës, dhe qytetarëve të saje.
Populli e ka një fjalë “As nuk hahet as nuk pihet”, pra kauza e opozitës për protesta as nuk hahet as nuk pihet nga populli. Ju lutem leni mundësinë që të vazhdojë puna shumë e mirë e qeverisë, leni inatet personale, qytetarët nuk munden edhe matutje me dalë në protesta për hatër tuajin dhe për me i përkrahë inatet tuaja, ata dojnë punë, dojnë mirqenje, nuk dojnë poezi politike, nuk dojnë për nji plesht me kallë jarganin.
Kthehuni bashkëpunimit, debateve, miratimit të ligjeve, proceseve të renda zhvillimore, mos abuzoni me rininë, kontribuoni që të realizohet premtimi I 120 mij vendeve pune ajo është reale dhe e mundëshme, kontribuoni në ngritjen e cilësisë së arsimit shëndetësisë, formimin e ushtrisë, ndërtimin e infrastrukturës, sepse populli nuk han barë, ata e dinë që një ditë edhe ju do të qeverisni qoftë me LDK-ën apo me PDK-në, kjo është e sigurtë, por leni vend e mos I zhgënjeni votuesit e juaj ashtu si i keni zhgënjy, si rezultat i të cilit është tkurrja e juaj e madhe.
Unë besoj se ju mund të gjeni kurajo që ti ktheheni realitetit, dhe së bashku ti përmirsojmë ato që duhet përmirsua, nuk duhet ta ndieni veten ma patriota se shumica e qytetarëve, mos e mashtroni veten. Ne jemi të vetëdijshëm që cka mund me bë keq një njeri nuk mujn me përmirsu njëqind të tjerë, por mos e bëni këtë, mos i shfrytëzoni ndjenjat e qytetarve, të cilve ua keni hupë rrugën aq më keq besimin. Ju lutem kthehuni nga rruga në parlament, sepse edhe ju jeni pjesë e kësaj shoqërie, dhe ne kemi obligim që të kërkojmë reflektim pozitiv tuajin, të ktheheni në parlamen, së bashku të diskutojmë të debatojmë, dhe po qe se ju keni ide më të mira gjatë tre vjeteve të ardhëshme populli do të ju votojë, do të vazhdojë bashkëpunimi edhe më tutje, mosni mosni mosni

Autori është deputet në Kuvendin e Republikës së Kosovës

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Besa baftiu thotë:

    Murat H. Ka harruar te numron edhe punet e mbare te Isa Mustafes: vjedhje e fondit te 3%shit. Zbrazja e Kosoves per 100,000 shqiptare (1/18 e numrin te pergjithshem te shqiptareve ne Kosove);
    Nenshkrimi i Coptimit te Tokes se Kosoves per krijimin e Zajednices; nenshkrimi i Demarkacionit per dhurimin e tokes se Kosoves, Malit te Zi; burgosja e 13 deputeteve opozitar te parlamentit te Kosoves, etj,etj.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(1) Nuk Pelqej(1)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...