Published On: 12 Maj, 2016

FMN: Çdo vit, korrupsioni “gllabëron” deri në 2 trilionë dollarë të ekonomisë botërore

Fondi Monetar Ndërkombëtar ka thënë se korrupsioni “gllabëron” mes 1.5 deri në 2 trilionë dollarë të ekonomisë botërore çdo vit, duke rrezikuar ekonomitë si dhe duke i përkeqësuar shërbimet lokale për të varfërit.

Përkthyer në përqindje, i bie se korrupsioni dëmton ekomoninë botërore prej 2 për qind.

 Në një raport të ri lidhur me impaktin e korrupsionit në ekonomitë e shteteve, FMN-ja ka thënë se korrupsioni, ryshfeti dhe mënyrat tjera të të mashtruarit, në vendet e pasura dhe të varfëra, limitojnë rritjen ekonomike dhe minojnë politikat qeveritare, transmeton KosovaPress.

Në një fjalim të përgatitur për samitin global Anti-Korrupsion në Londër, drejtoresha Christine Legarde ka thënë se gjithnjë e më shumë liderët botërorë janë hapur për të kërkuar ndihmë që të luftojnë fenomenin.

“Që të dyja, varfëria dhe papunësia mund të jenë simptoma të korrupsionit kronik”, ka theksuar Legarde./KosovaPress/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...