Published On: 26 Shtator, 2016

Flutura Açka i drejtohet Ramës: Ti kamikazi cullak, na helmove ne dhe brezat që do vijnë

Shkrimtarja Flutura Açka ka reaguar lidhur me debatin më të madh sot në vend, ligjin e plehrave. Në fillim ajo vë në dukje faktin se gazeta më e madhe holandeze “NRC” i ka kushtuar një shkrim të gjatë rrezikut të importit të plehrave në Shqipëri dhe më tej jep edhe mendimin e saj se pse është kundër tyre dhe kundër politikave të Kryeministrit. Në fund Açka e mbyll me një poezi për Edi Ramën.

Më poshtë komenti dhe poezia e Flutura Açkës

Të zgjohesh një të shtunë larg, dhe ta gjesh Atdheun tënd të shqyer tejkanatësh në katër faqe shkrim të gazetës më të madhe holandeze NRC, është trishtuese. Pse ikin shqiptarët nga Shqipëria? Pse të rinjtë nuk duan të rrinë më? Dhe prej tani, pasi të vërshojnë plehrat e votuar nga ‘kryeplehrat’, do të marrin arratinë të gjithë. Do të mbeten atje vetëm arkitektët e kësaj lëngate të madhe.

“Zonjë, përse ti je kaq e trishtuar për Atdheun tënd? Përse je e pakënaqur nga kryeministri yt?”, më pyeti gazetarja.

“Sepse ai, për shkak të moshës dhe shumë gjëra që na lidhin, të një brezi që jetoi mes diktaturës dhe demokracisë, si artist, si njeri që dikur (kur ishte zog i lirë) e kam lexuar me endje, më ka zhgënjyer më shumë se kushdo. Sepse për shkak të gjithë kësaj përbashkësie që kishim, më vrau shpresën. Sepse duke patur moshën time, ai më ka bërë edhe mua, dhe brezin tim, pjesë të zullumeve të tij dhe të kësaj paaftësie për të bërë një Shqipëri dinjitoze, për të cilën dua të ndihem krenare. Dhe ç’është më e keqja, helmoi edhe ata që pretendojnë të vijnë pas tij. Kjo më trishton më shumë se gjithçka. Unë nuk kam asgjë personale me të, por me modelin e tij, tek i cili shpresova. Vonë e kuptova se lufta e tij nuk ishte për të bërë një Atdhe më të mirë, por thjesht turr për te ëndrra e tij për të rigjetur jetën dhe privilegjet e dikurshme. Sepse ai, dhe bastardë që ky vend prodhoi me tepri, e kthyen Shqipërinë time të bukur nga një lëndinë të virgjër, në një shkretëtirë të pashpresë.”

Poezi

Baladë për lëndinën e virgjër

Me farë guri

ia zuri t’amblin lëndinës së virgjër

që priste birin ta donte.

Por ngjyer tiranie boja jote,

lakmusit të humorit njerëzor

ia ndërroi ngjyrën

ia zbari shijen

ia helmoi tokën

ia zuri frymën.

Me ç’materie të prishur,

mbushur silikoni i kafkës tënde

ku sheh ëndrra sulltanësh në fronë,

që veç thyejnë e shqyejnë

thërrmojnë e ngjyejnë

shpëlajnë e lyejnë

durimin tonë.

Ti kamikazi cullak,

me skeptrin e thurur

për dramën e lavdisë së rreme

me gishtërinj thonjëthyer

lëviz tani

marionetat e serive plastike

prodhuar nga e njëjta amë

pellgaçeve hidhëse të Ferrit.

Në zgrofin tënd të humnertë,

të vegjëlit të duken edhe më të vegjël.

Të paaftat coftina,

robërit plastelina,

rehatur n’pupla të shtrojnë.

Atje, në orgazëm pushtetore po kalon ngadalë,

në lavdinë tënde ‘planetare’

tek skicon me shije mundimi,

tonën lungovarre.

Utrecht, 24 shtator 2016

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...